Simona Tóthová je študentkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Druhý ročník štúdia absolvuje v Litve v meste Kaunas, vďaka programu Erasmus.
SANTOVKA. Po podaní prihlášky Simona podstúpila výberové konanie pozostávajúce z písomnej časti v anglickom jazyku. Obsahovala otázky týkajúce sa programu Erasmus, tiež prečo sa prihlásila, do ktorej krajiny by chcela ísť študovať. „Potom som už len čakala na rozhodnutie a podpísanie zmluvy týkajúcej sa grantu. Prijali ma na Aleksandras Stulginskis University v Kaunase,“ hovorí.
Santovčanku lákalo hlavne spoznávanie nových kultúr, nových ľudí, Baltské more, ktoré doposiaľ nevidela, taktiež samotný litovský jazyk a zdokonaľovanie sa v angličtine. Simona prezradila, že v neposlednom rade si Litvu vybrala aj kvôli priateľovi, ktorý bol naopak na študijnom pobyte na univerzite v Nitre.
Študuje v Litve
So štúdiom v zahraničí je Simona zatiaľ spokojná. Ako hovorí, pozitívom je, že na univerzite v Litve sa všetko nachádza v jednom areáli, takže na prednášky sa premiestni za pár minút.
Prednášajúci sú taktiež veľmi priateľskí a nápomocní. „Ak potrebujeme vysvetliť niečo naviac, sú ochotní zavolať nám večer cez skype, alebo vysvetliť veci prostredníctvom internetu,“ opisuje komunikáciu.
Na študentskom živote veľmi oceňuje, že si študenti vytvárajú skupiny, v ktorých riešia problematiku, ktorú preberajú. Tento spôsob na slovenských univerzitách často chýba. Prednášky sú tak pre Simonu zaujímavejšie.
Národné večery
Ako každému študentovi, aj jej sa páčia aktivity mimo školu: „Keďže v mojom programe sú študenti z rôznych krajín, napríklad Španielska, Talianska, Turecka, Kazachstanu a Nigérie, tak každý piatok si organizujeme večer nejakej krajiny.“ Naposledy si vychutnávali španielsky večer, počúvali španielsku hudbu, učili sa ich národné tance a ochutnávali tradičné jedlá.
„Trochu sa obávam, ako pripravíme slovenský večer, pretože sme tu len dvaja Slováci. Napríklad Španielov je tu sedem,“ zamýšľa sa.
Niekedy si študenti zájdu aj na diskotéky, alebo si ich zorganizujú na internáte. Všetci sú veľmi priateľskí a takmer po mesiaci a pol tvoria jednu veľkú „erasmus“ rodinu. „Navzájom si pomáhajú, ak sa napríklad niektorý z nich „stratí“ v meste, tak ho ostatní hľadajú,“ dodáva Santovčanka.
A čo jej pobyt v zahraničí dal naviac? Ako hovorí, počas študijného pobytu sa konečne naučila zodpovedne narábať s peniazmi, našla si nových kamarátov z rôznych častí sveta a spoznala nové kultúry. Do budúcna plánuje úspešne ukončiť tento program, prísť šťastne domov, vyobjímať celú rodinu a najlepšiu kamarátku Zuzanelu. „Úspešne dokončiť štúdium na domácej univerzite a ďalej, čo život prinesie,“ usmieva sa sympatická Santovčanka.
Autor: Zuzana Almaská