LEVICE. Ku kontrole VZN pristúpila okresná prokuratúra na základe protestu fyzickej osoby. „VZN boli prijaté veľmi dávno, ale neboli preskúmané,“ povedal Rastislav Briestenský, námestník Okresnej prokuratúry v Leviciach. Doplnil, že neexistuje lehota, v ktorej môže prokuratúra VZN napadnúť.
VZN číslo 32 o udržiavaní verejného poriadku, čistoty a ochrany zelene na území mesta Levice bolo podľa prokuratúry v rozpore až s dvanástimi zákonmi. Mestskí poslanci toto nariadenie prijali v auguste 1996 a štyrikrát ho novelizovali. V závere októbra ho po proteste okresnej prokuratúry zrušili.
Rovnako skončilo aj VZN číslo 74 o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Prijaté bolo v roku 2004 a novelizované o štyri roky neskôr. Podľa prokuratúry v ňom došlo k porušeniu troch zákonov.
Dodržiavanie uvedených VZN kontrolovala mestská polícia, ktorá za ich porušovanie udelila viacero pokút. Vymáhať späť sa nedajú.
Iné v zákone, iné vo VZN
„Mesto v plnej miere vyhovuje týmto návrhom,“ povedal Štefan Mišák, primátor mesta. Podľa jeho slov pripravia nové znenie VZN v súlade so zákonom.
Reagoval tak na výhrady okresnej prokuratúry. Jedna z viacerých sa týkala ochrany pred zneužívaním alkoholických nápojov. „Mesto nie je oprávnené všeobecne záväzným nariadením upravovať skutočnosti, ktoré sú upravené zákonom a už vôbec nie spôsobom, ktorý je odlišný od zákonnej úpravy. VZN napríklad nerozlišuje medzi verejnými priestranstvami podľa charakteru ich vlastníctva,“ píše sa v liste okresnej prokuratúry.
Poslanci kontrolovať nemôžu
Všeobecne záväznému nariadeniu číslo 32 o udržiavaní verejného poriadku, čistoty a ochrany zelene na území mesta vyčítala okresná prokuratúra rozpory až s dvanástimi zákonmi. Toto nariadenie bolo prijaté v roku 1996 a novelizované v rokoch 1999, 2000, 2002 a 2008.
„Mesto vo viacerých ustanoveniach VZN určilo povinnosti/zákazy osobám na ich súkromných pozemkoch, čím zasiahlo do ich vlastníckych práv, čo je v rozpore s Ústavou SR,“ stojí v stanovisku okresnej prokuratúry. Priložila tiež, že vo VZN je duplicitnosť, nadbytočnosť, odseky sú v rozpore so zákonom, či preberajú právnu úpravu zákona.
Napríklad podľa VZN: „Vlastníci nehnuteľností sú povinní udržiavať fasády objektov, oplotenia, prípadne iné účelové zariadenia v čistom a vzhľadnom stave, sú povinní odstraňovať nápisy, ktoré ich znehodnocujú.“ Podľa prokuratúry neexistujú zákony, ktoré by takúto povinnosť ukladali.
VZN tiež určilo, že kontrolu môže vykonávať Mestská polícia, Mestský úrad v Leviciach, hlavný kontrolór a poslanci
mestského zastupiteľstva. Ako sa vyjadrila prokuratúra, „... kontrolu dodržiavania zákonov môžu vykonávať iba poverené orgány vymedzené v osobitných zákonoch (napr. banský zákon, cestný zákon, zákon o vodách, zákon o ochrane prírody a krajiny, zákon o priestupkoch).“
„Chápem, že ste si dali takéto oprávnenie do VZN. Vaše právomoci sú ale v Zákone o obecnom zriadení. Tam niečo také nie je,“ pripomenul J. Briestenský.
Pokutovali
Mestská polícia v čase platnosti týchto nariadení udelila pokuty v blokovom konaní za ich porušovanie. „Vo VZN číslo 32 najčastejšie za poškodzovanie a ničenie verejnej zelene, verejných objektov a zariadení, ako sú lavičky, odpadové nádoby, detské ihriská, autobusové zastávky, dopravné značky, za znečisťovanie okolia vyberaním odpadu zo smetných nádob, za parkovanie a opravovanie motorových vozidiel na plochách verejnej zelene,“ priblížila Adriana Macáková z mestského úradu. Vo VZN číslo 74 mestskí policajti najčastejšie pokutovali za predávanie a podávanie alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov a osobám zjavne ovplyvneným alkoholom.
Podľa jej slov na vrátanie peňazí za pokuty ľudia nemajú nárok: „V čase uloženia blokových pokút tieto boli uložené oprávnene a proti blokovému konaniu sa nemožno odvolať, nemožno ho obnoviť ani preskúmať mimo odvolacieho konania.“
Poslanci obidve všeobecne záväzné nariadenia zrušili. Novými sa budú zaoberať na zasadnutí v decembri.