Streda, 20. september, 2017 | Meniny má Ľuboslav(a)
SLOVENSKÁ EXTRALIGA

Krajské derby jednoznačne pre Levice

Tradičné derby Slovenskej extraligy medzi Levicami a Nitrou sľubovalo drámu od prvej minúty. Mužstvá levických fanúšikov nesklamali a ten, kto neprišiel, môže ľutovať. Astrum aj vďaka Davidovi Kylesovi (22 bodov) získal cenné dva body po víťazstve 81:66 a

(Zdroj: Ilustračné Mário Bočák)

v tabuľke sa dotiahol na bod od svojho súpera z Nitry, ktorý naďalej vedie Slovenskú extraligu.

Astrum Levice - Edymax SPU Nitra 81:66 (25:22, 20:18, 16:14, 20:12)

Na úvodný rozskok sa postavil domáci Nuhanović proti Američanovi v drese Nitry McClainovi. Úspešnejší bol domáci hráč, lopta sa dostala ku Kylesovi, ktorý trojkou otvoril skóre. Následne v 45. sekunde druhou zvyšoval už na 6:0. Trojková odozva prišla aj od Nitry, keď sa ňou prezentoval Kovačevič. Na konci 4. minúty už Levice viedli 13:6, keď David Kyles trafil svoju tretiu trojku. Následne sa hra vyrovnala, hostia stiahli náskok Levíc. V 5. minúte po McClainových bodoch svietilo skóre 15:14. Skóre štvrtiny na 25:22 uzatváral hosťujúci Geiger.

Do druhej periódy lepšie vstúpili hostia, ktorí sa Cadotom dostali do vedenia 27:28. Levického trénera tento stav prinútil k „timu“. V 4. minúte sa na palubovke objavil hráč Nitry Peťo Seman, ktorého levickí diváci odmenili potleskom a skandovaním jeho mena. Astrumu sa v 5. minúte podarilo zvýšil na 35:32, keď Kyles zaznamenal už svoj 14 bod. Vyrovnať sa Nitre podarilo až v 9. minúte (40:40), keď sa trafil Kovačevič. V závere polčasu však Levice pridali a do šatne išli s vedením 45:40.

Druhý polčas opäť lepšie začali hostia, ktorí sa ujali vedenia 45:46. Následne však bývalý hráč Nitry Lehman otočil stav v prospech Levíc na 47:46. Tretia štvrtina bola z pohľadu bodov najchudobnejšia. Domáce Levice ju vyhrali 61:54 a vytvorili si tak dostatočný náskok pred svojim súperom.

Posledná štvrtina z pohľadu domácich patrila novej posile na poste rozohrávača Panovi, ktorý sa rozstrieľal. Svojimi štyrmi bodmi prinútil hosťujúceho trénera Urbana k ďalšiemu „timu“ za stavu 66:54. Levičania si už však v závere nenechali ujsť víťazstvo a v závere bavili svojich fanúšikov krásnymi akciami. Skóre na 81:66 uzavrel svojimi dvoma bodmi Jopo Vojtek. Levickí fanúšikovia v závere odmenili svoje mužstvo búrlivým potleskom za predvedený výkon.

Najviac bodov: Kyles 22, Gottselig 13, Pane 12, Sykora 11, Vojtek 10, Nuhanović 6, Lehman 5, Nuber 2, Mrviš 0 - McClain 17, Geiger 15, Cadot 12. TH: 17/13 - 15/11, fauly: 20 - 19, trojky: 8 - 5, rozhodovali: Gabara, Ženiš a Fúska, 1500 divákov.

Povedali po zápase:

Peter Bálint, tréner Astrum Levice: „Pre diváka to bol dobrý basketbal. V prvom polčase veľa bodov, v druhom polčase väčšia agresivita a lepšia obrana. Myslím si, že zápas sme odohrali veľmi dobre basketbalovo a z mojej strany po dlhšom čase mierna spokojnosť. V závere sme prečítali hru súpera. Jednoduchosťou a hrou sme sa dostali do toho vedenia, ktoré sme si už v závere ustrážili.“

Ľubomír Urban, tréner SPU Nitra: „Hrali sme dohrávku 9. kola proti mužstvu, ktoré čerpá skúsenosti z Českej NBL. Bol to motív pre mojich hráčov pred začiatkom stretnutia, aby sa dokázali zbaviť takého rešpektu pred kvalitou súpera a dokázali hrať otvorenú partiu na palubovke Levíc, ktorá je veľmi horúca. Snažili sme sa navodiť takú atmosféru, aby sme sa individuálne mohli vyrovnať kvalitám súpera. V mnohých fázach zápasu sa nám to darilo, ale hlavne lavičkový prínos Levíc bol znovu podstatne lepší ako ten náš a jednoducho sme prehrali pre nás prijateľným rozdielom.“