LEVICE. Členovia rádu Medoví rytieri obdarovali zdraviu prospešnou potravinou deti. Maďarskí a slovenskí včelári sa prvý raz spojili pred piatimi rokmi. Vlani roznášali med v Lontove a Šahách, predtým v Ipeľskom Sokolci a Vyškovciach nad Ipľom.
Minulý piatok, 7. decembra, boli v Leviciach a pochôdzku mali aj u južných susedov. Putovanie ukončili spoločne svätou omšou.
Med pre deti
Medoví rytieri Poloveckej krajiny roznášali včelí produkt na sv. Ambróza, patróna včelárov, piaty raz. Osvetovú akciu upriamili na najmenších. Počas jedného dňa obdarovali ľudí na slovenskej a maďarskej strane.
V Materskej škole s výchovným jazykom maďarským v Leviciach ich čakalo vyše dvadsať detí. S rytiermi prišla aj medová kráľovná, ktorou sa tento rok stala Mária Karasová. „Mojou úlohou je propagovať med a medové výrobky. Ja osobne ho používam do čaju, medovníčkov,“ pripomenula a deťom rozdala knižky s tematikou medu.
Po pohári nektáru sa ušlo každému zo škôlkarov a následne školákom prvého stupňa Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Leviciach. Podľa včelára z Levíc Barnabáša Kovácsa spolu rozdali približne šesťdesiat fliaš.
„Na Slovensku sme nemali rytierov medu, preto sme sa pripojili k maďarským kolegom,“ vrátil sa ku koreňom tradície šahanský včelár Alexander Kiss. Odvtedy spolu navštevujú školy, domovy dôchodcov a nemocnice v Maďarsku a na južnom Slovensku. Jeho medové výrobky sú známe nielen na Šahansku, ale aj v zahraničí. Na poslednej medzinárodnej včelárskej výstave Apimondia, ktorá sa uskutočnila na jeseň v Argentíne, získal zlatú medailu za medovinu ochutenú citrusom a pomarančom.
Úhyn neobjasnili
Na vianočných stoloch bude podľa včelárov z okolia Šiah medu dostatok, aj keď im v apríli narobil starosti hromadný úhyn včiel. Dodnes sa nezistilo, čo bolo jeho príčinou.
Najviac medu je takzvaného letného, nedostatok je repkového medu, pretože repka vymrzla. Ceny sú porovnateľné s vlaňajškom.