LEVICE. Podľa Zákona o veterinárnej starostlivosti platí od novembra 2011 pre všetky novonarodené spoločenské zvieratá povinnosť označenia čipom. Zvieratá, ktorá sa narodili predtým, platí dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého ich majitelia musia dať označiť čipom. Aplikáciu mikročipu môže vykonávať len veterinárny lekár, ktorý je aj zodpovedný za zákrok. Údaje o identifikácii zvierať a vlastníka musia byť vedené v centrálnom registri spoločenských zvierat, zadáva ich veterinár, ktorý zviera začipoval.
Označujú najmä mláďatá
Záujem o označenie psov čipom sa v poslednom období zvýšil. „Teraz sa to rozbieha, keďže do termínu povinného označenia zostáva niekoľko mesiacov. Čipom označujeme zvieratá do ôsmich týždňov po narodení, narastá záujem o čipovanie dospelých zvierat,“ vysvetľuje veterinárny lekár Ivan Uhliar z ambulancie v Leviciach. Odborník zákrok prirovnáva k očkovaniu, s ktorým sa zvieratá stretávajú pravidelne: „Nie je tam veľký rozdiel v porovnaní s vakcináciou. Aplikácia netrvá dlho a nie je fyzicky náročná ani pre zviera.“
Čipy budú kontrolovať
Na blížiaci sa termín povinného označenia čipom všetkých spoločenských zvierat sa pripravujú aj levickí mestskí policajti. Hliadky budú kontrolovať označenie zvierat pomocou špeciálnych snímačov – týmto spôsobom sa dozvedia, či je pes zaregistrovaný a majiteľ za neho riadne platí daň. „Čipovanie bude v septembri povinné, v priebehu najbližších mesiacov si máme zabezpečiť snímacie zariadenia určené na kontrolu spoločenských zvierat. Mikročip by mal mať aj údaje o zaplatení dane za psa samospráve,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Leviciach Ján Marcinek.