TUPÁ. Fašiangové slávnosti neodmysliteľne patria k dedine už tretí rok. V sobotu 9. februára mladí aj starí v tejto tradícii pokračovali.
V Tupej sa mládež zabávala v preoblečení.
Čo sú fašiangy?
Toto obdobie bola oslava prechodu zimy do jari, kedy ľudia dúfali v bohatú úrodu. Začína sa sviatkom Troch kráľov a trvá až do polnoci Popolcovej stredy. Tento rok bude 13. februára.
V minulosti sa počas tohto obdobia konali radostné udalosti, ako svadby či priadky. Po ňom však nasledoval 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, počas ktorého bolo zakázané napríklad šitie či spievanie.
Priebeh slávnosti dnes
Hlavnými aktérmi tohto dňa sú v Tupej deti a mládež v sprievode miestneho harmonikára. Niektorí sa zúčastňujú každoročne, iní sa pridali postupne.
Tento rok sa zapojila tridsiatka účastníkov. Michal, ktorý je súčasťou fašiangového sprievodu každý rok, pripomenul myšlienku: „Chceli sme zachovať istú kultúru a tradície v dedine.“
Fašiangový sprievod v dobových krojoch tancoval v uliciach dediny a vo dvoroch jej obyvateľov za hlasnej hudby a spevu. Výslužkou pre účastníkov bolo jedlo či alkohol na zohriatie pre starších, no spokojní obyvatelia prispievali aj finančnou odmenou. Tou pokrývajú náklady spojené s prípravou slávnosti.
„Je to dobrá vec. Takéto tradície tu dávno neboli. Naša mládež ich opäť obnovila. Každým rokom sú mladí aktívnejší a tvorivejší. Robili aj vianočné koledy alebo stavali máj. Obec sa z toho teší,“ povedala Katarína Gocianová, ktorú slávnosti tešia každoročne. Fašiangy v Tupej sa končili večernou veselicou.