LEVICE. Trus, perie a znížená hygiena. To boli dôvody, kvôli ktorým sa samospráva rozhodla vyhlásiť boj operencom.
Na neporiadok si sťažovali aj majitelia budov v centre, kde sa holuby usadili. Neodradili ich ani ochranné sieťky na oknách a nastražené odpudzovače v podobe drôtených tŕňov.
Plné klietky
V centre mesta sa holuby dobre cítia v mlyne, na mestskom úrade a v ďalších, prevažne historických objektoch. Vtáky sú na prítomnosť ľudí zvyknuté natoľko, že strácajú plachosť.
Od novembra sa ich odchytu venuje sokoliarska skupina z Banskej Štiavnice. V pravidelných intervaloch chodí vyprázdňovať klietky, ktoré umiestnila vo vytypovaných budovách. Sú tiež v banke pod poštou na námestí, v dvoch panelákoch na Pereckej ulici, na povale činžiaka na Dopravnej ulici a vo vežičke v bývalom mlyne.
Holuby odchytávajú aj vo vežičke bývalého mlyna .
Naposledy boli klietky kontrolovať 6. marca. „Dnes sme tu vybrali 20 kusov holubov, ale bolo ich tu už aj viac,“ povedal sokoliar Filip Bielik krátko potom, ako vtáky z klietky v mlynskej veži preložil do vreca. „Prevezieme ich k veterinárovi, ktorý ich utratí. Potom pôjdu do kafilérie,“ priblížil.
V minulosti z tohto vyvýšeného miesta, na ktoré holuby húfne prilietajú, vyniesli aj väčší počet jedincov. „Prvýkrát ich bolo šesťdesiat, potom tridsať. Stalo sa aj, že v klietke boli len dve volavky, ktoré tam stále nechávame,“ doplnil.
Zobákom rozbijú aj sklo
Na holuby si sťažujú vlastníci budov v centre. „Situácia je najneznesiteľnejšia najmä v lete, ale holuby sa tu zdržiavajú po celý rok. Vtáčí trus musíme ručne odstraňovať špachtľou, máme náklady na nákup mopov a dezinfekčných prostriedkov,“ povedala správkyňa budovy na Vojenskej ulici Miriam Kráľová na jeseň, keď sa začalo s odchytom. Podľa nej sú vtáky agresívne, keď sa niekam chcú dostať. Zničili ochranné sieťky na oknách, preto pristúpili k nainštalovaniu drôtených plašičov holubov.
Na bývalom mlyne zase holuby rozbili sklenenú výplň okna. Nahradiť ju museli drevenými doskami. Z podkrovných priestorov každoročne odstránia niekoľko vriec holubieho trusu a peria.
Dôsledkom premnoženia holubov v mestách je zhoršená hygiena. Okrem peria a trusu je prostredie znečistené uhynutými jedincami.
„Holuby prenášajú aviárnu tuberkulózu, salmonelózu a rôzne črevné parazity. Pre zdravie sú rizikové hlavne lokality, kde sa holuby sústreďujú,“ pripomenul regionálny veterinár Ján Števko.
S operencami bojujú aj v iných mestách
Problém s holubmi je v Leviciach riešený takýmto spôsobom prvý raz. Skúsenosti s odchytom operencov do klietok majú v Nitre a nedávno sokoliarska skupina z Banskej Štiavnice dokončila práce v Topoľčanoch. Odchyt v súčasnosti zabezpečuje v Bratislave, Žiari nad Hronom a pravdepodobne do apríla v Leviciach.