TLMAČE, OTTAWA. Významný turnaj malo pod kontrolou pätnásť rozhodkýň, ktoré pochádzali z USA (3), Kanady (3), Čiech (2), Švédska (1), Fínska (1), Nemecka (1), Anglicka (1), Nórska (1), Francúzska (1) a Slovenska (1) a štyria supervízori z Ruska, Nemecka, USA a Fínska.
Cestovala s cyklistom Velitsom
Nielen Michaela si šla plniť poslednú marcovú nedeľu svoje športové ciele. Na letisku vo Viedni stretla úspešného slovenského cyklistu.
„Do Frankfurtu, tým istým letom, cestoval aj Peter Velits. Sedel priamo predo mnou,“ rozpráva s úsmevom rozhodkyňa, ktorá nie je jediná, ktorá okúsila tvrdosť ottawského kvalitného ľadu a atmosféru haly, kde sa zmestí až 20-tisíc divákov. V sezóne 1997/1998 si Národnú hokejovú ligu (NHL) za Senatorov zahral aj hokejista z Tlmáč Ivan Čiernik, ktorý momentálne pôsobí v nemeckej hokejovej DEL.
Splnil sa jej sen
Necelé dvojtýždňové športové podujatie odštartovala M. Kúdeľová zápasom Fínsko – Švajčiarsko. Na ďalší deň pískala domáce stretnutie Kanaďaniek so Švajčiarkami.
„Túžila som rozhodovať aspoň jeden domáci zápas, počas ktorého by som mohla prežívať neopísateľnú atmosféru energického publika priamo na ľade,“ priznáva Michaela, ktorá vtedy ešte netušila, že supervízori z medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ju nominujú aj na nasledujúci hrací deň v stretnutí Kanada – Fínsko.
„Organizátori očakávali veľký príval divákov. Zápas sa hral v piatok. Z počutia som vedela, že sa predalo množstvo lístkov. Keď som vstúpila na ľad a videla zaplnené takmer všetky tri podlažia, cítila som nesmiernu radosť,“ spomína Tlmačanka, na zápas ktorej sa prišlo pozrieť vyše 18-tisíc divákov. Ani finálový duel Kanada – USA neprekonal tento počet. „Posledné stretnutie turnaja videlo 13-tisíc fanúšikov.“
V hale Senátorov v Ottawe pre zápasom.
Chladili puky
Rozhodcovská komisia šampionátu delegovala slovenskú čiarovú rozhodkyňu aj na dôležité derby Česko – Švédsko.
„Češky žiaľ turnaj opustili. Vypadli do nižšej kategórie. Švédky si svoje miesto v elitnej skupine postrážili, hoci boli tohtoročným prekvapením, od ktorého sa očakávalo oveľa viac ako hrať o záchranu,“ dodáva M. Kúdeľová, ktorá sa na šampionáte stretla po prvýkrát s povinnosťou meniť počas prerušenej hry puk.
„Musel mať svoju optimálnu teplotu. V rámci prerušenej hry sme menili puk z hry za puk z chladiarenského boxu,“ opisuje novú skúsenosť Michaela, ktorá počas šiestich hracích dní odpískala päť duelov. Dostala sa až do semifinále USA – Fínsko.
Počas dvoch voľných dní si s kolegyňami pozrela centrum Ottawy a tiež proces výroby známeho javorového sirupu.
Michaela Kúdeľová so svojimi kolegyňami (vpravo).