LEVICE. Proti návrhu hlasovalo osem členských štátov vrátane Slovenska. Zákaz by mal platiť po dobu dvoch rokov.
Pri hlasovaní o zákaze nebola dosiahnutá väčšina, a preto bol návrh postúpený na konečné rozhodnutie Európskej komisie (EK). Ak by sa prijal, prispôsobiť by sa museli všetky družstvá, ale aj súkromní pestovatelia, ktorí v praxi tieto látky využívajú. Podľa hovorcu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Petra Hajnalu EK navrhovala také alternatívne prípravky, ktoré sú ešte jedovatejšie. „Európske výskumné inštitúcie nemali dostatok priestoru na to, aby potvrdili, či sú tieto látky naozaj škodlivé,“ informoval Hajnala.
Negatívny dopad na včely
Podľa ministerstva existujú dostupné alternatívy, ktoré môžu byť pre včely tiež škodlivé. Pri používaní týchto látok sa môže stať, že sa škodcovia voči nim stanú odolnými.
Podľa tajomníka Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Leviciach sporné nie sú len postreky. „Problém spočíva aj v morení osív,“ vysvetľuje Pavol Ondruš. A dodáva: „Účinná látka je v tkanivách rastlín po celý čas rastu,“ hovorí. Do včiel sa tieto látky dostávajú z nektáru a peľu, ale aj z kontaminovaných kvapiek vody, ktoré vylučujú mladé rastliny. Podľa predsedu Poľnohospodárskeho družstva v Žemberovciach Milana Halmeša má Slovensko prísne normy, ktoré dodržiavajú. „Pravidelne sa inovujú aj technologické linky, aby sa zabránilo nákaze včiel,“ zdôraznil Halmeš. Hovorca ministerstva potvrdil, že na Slovensku neboli hlásené výpadky včelstiev v takom rozsahu, ako je tomu v iných krajinách Európskej únie. Chemické postreky spôsobovali hynutie včiel aj v minulosti. „Pri bežných látkach to bolo kvôli porušeniu zákazu postrekov „do kvetu“ rastlín,“ pripomenul Ondruš. Zdôraznil, že uhynutie istého počtu včiel ešte neznamená zánik včelstva. Kvôli postrekom sú však zabrzdené vo vývoji. Ohrozený môže byť aj med z chemicky ošetrených plodín.
Názory sa odlišujú
„Ani dvadsaťsedem členských štátov Európskej únie sa nedokázalo dohodnúť, či sú neonikotinoidy škodlivé, alebo nie,“ vyjadril sa predseda družstva v Žemberovciach. A dodal, že používanie iných, povolených látok neznamená, že budú menej škodlivé, ako predchádzajúce.
Podľa ministerstva je dôležité, aby členské štáty dostali čas na preskúmanie navrhnutých opatrení a tiež uplatnenie vhodných alternatív. Včelári však dočasný zákaz privítali. „Pomôže to objasniť záhadnú príčinu úhynu včiel a celých včelstiev, tiež sa tým získa čas na ďalší výskum vplyvu modernej chémie na životné prostredie a človeka,“ vyjadril sa Ondruš.
Finančná záťaž
Prijatie zákazu by družstvá pocítili aj po finančnej stránke. Družstvo v Žemberovciach predpokladá, že so zákazom prídu aj technologické zmeny pri morení osiva. Stroje, ktoré využíva väčšina poľnohospodárskych družstiev, podľa EK spôsobujú tento negatívny stav. Ministerstvo by ale chcelo riziko znižovať kontrolou kvality morenia alebo výsevom rastlín, ktoré včely obľubujú, na okrajové časti polí.
Autor: Romana Gogová