TLMAČE. Stretnutie vedenia spoločnosti SES Tlmače s odborármi sa konalo 5. júna. „Zamestnávateľ nám doručil výpovede pre 77 zamestnancov,“ zhrnula Ottília Švecová, predsedníčka odborového zväzu v závode.
Na zozname jej 77 miest, z nich 41 sú technicko-hospodárski pracovníci a 36 ľudia z výroby. Dvoj alebo trojmesačná výpovedná doba im začne plynúť 1. augusta a jej dĺžka závisí od počtu odpracovaných rokov vo fabrike. Podľa Zákonníka práce, ale aj kolektívnej zmluvy dostanú súčasne aj odstupné.
„Situácia je ťažká. Medzi nimi je dosť zamestnancov, ktorí tu odpracovali celý svoj život. A tiež matky, ktoré sú samostatne žijúce. O tie sa bude potrebné postarať,“ pripomenula šéfka odborov. Ako povedala, niekoľko ľudí zo zoznamu je vo veku, keď môžu odísť do predčasného dôchodku alebo majú k nemu blízko.
Podľa šéfky odborov O. Švecovej zamestnanci nevedia, kto dostane výpoveď.
Nálada medzi zamestnancami je napätá. Podľa slov O. Švecovej nie všetci vedia, kto na zozname je a kto nie. Oficiálne sa to dozvedia v polovici júla, keď im začnú ich nadriadení doručovať výpovede.
Firmu reštrukturalizujú
V súčasnosti v SES Tlmače pracuje približne 900 ľudí. Ich počet sa v minulosti počítal na tisíce.
Opakovanému prepúšťaniu väčšieho počtu pracovníkov sa strojárne nevyhli teraz ani napriek tomu, že v apríli vyhrali verejnú súťaž. V závere roka majú začať vyrábať kotol pre český Třinec. Zákazka má hodnotu 40 miliónov eur.
„Vo všeobecnosti platí, že základnou úlohou manažmentu je správne nastavenie zdrojov, ktoré odpovedajú podnikateľskému plánu firmy, respektíve reálnej situácii na trhu. Proces reštrukturalizácie firmy bol začatý na začiatku roka 2012 a jeho realizácia bude prebiehať aj v tomto roku,“ povedal Martin Paštika, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SES.
Ako ďalej v stanovisku vedenia stojí, „vedenie spoločnosti tému redukcie zamestnancov neoznamuje najprv cez média, a preto túto informáciu nebudeme v tejto chvíli komentovať.“
Dopad na mesto
Nájsť si novú prácu nebude pre prepustených zamestnancov ľahké. Podľa primátora Tlmáč Júliusa Bizoňa majú najväčšiu nádej v priemyselnom parku v Leviciach, ktorý je vzdialený približne desať kilometrov. Nádej tiež vidí v potenciálnom investorovi, ktorého samospráva hľadá do prázdneho areálu po bývalej Preciose. „Máme rozbehnuté rokovania so SARIOm. Záujem bol zo strany talianskeho investora, ale vieme veľmi dobre, ako dopadol textilný priemysel na východe Slovenska,“ pripomenul. V súčasnosti rokujú s investorom z Indie.
„Z pohľadu mesta vnímame prepúšťanie negatívne. Kúpyschopnosť obyvateľstva je aj teraz slabá,“ dodal.
Skutočnosť, že o prácu prídu ďalší ľudia, vnímajú negatívne aj samotní Tlmačania. „Mám tam syna, je to ťažké. Dúfam, že o prácu nepríde on,“ reagovala staršia žena. Ďalšia seniorka, ktorá vo fabrike odpracovala 30 rokov, sa zmohla len na vetu: „Takéto správy mi dvíhajú tlak!“ Iný Tlmačan, ktorý v strojárňach odrobil celý svoj život, vzdychol: „Toto priniesla demokracia. Ešteže my sme mali možnosť riadne odísť do dôchodku.“