Celá trieda do Brna
Jednou z nich je Natália, študentka prvého ročníka na Masarykovej univerzite. Do moravskej metropoly pricestovala z Považskej Bystrice za láskou. „Keď som sem pred rokom prvýkrát prišla, vedela som, že inam ísť nechcem. Naučila som sa, že električky tu volajú šaliny a okamžite som sa do ich zvonenia zaľúbila. Ja a Brno, to bola láska na prvý pohľad," hovorí študentka.
Podľa oficiálnych údajov je na deviatich fakultách univerzity v súčasnosti vyše štyridsaťtritisíc aktívnych študentov, z toho šesťtisíc zo Slovenska. „Z môjho ročníka prišlo do Brna asi dvadsať študentov. Rok predtým dokonca jedna celá trieda," pokračuje Natália.
Za pivom
Slovenskí študenti však popri najväčšej Masarykovej univerzite postupne pribúdajú aj na ďalších brnianskych vysokých školách. Asi sedemsto ich študuje na Mendlovej univerzite s poľnohospodárskym zameraním a takmer dva a pol tisíca ich má so svojimi ôsmimi fakultami Vysoké učení technické(VUT).
V moravskej metropole študuje aj Levičan Matej.
„Vybavenie na VUT patrí medzi najkvalitnejšie v Európe, s učiteľmi mám zatiaľ len dobré skúsenosti a páči sa mi, že od študentov si nedržia taký odstup ako na Slovensku. U nás by bolo nemysliteľné, aby išiel dekan so študentmi večer na pivo," hovorí Matej, študent matematického inžinierstva z Levíc. Na škole si pochvaľuje i ponuku odborov a mimoškolských aktivít.
„Popri štúdiu sa mi ešte veľmi páči česká pivná kultúra. Výborné sú tu nielen samotné pivá, ale aj spôsob ich podávania, krčmová obsluha a výborné jedlá k pivu. V podnikoch v Leviciach alebo inde na Slovensku podobná kultúra chýba," vymenúva svoje dôvody Matej.
Na nepriateľskom území?
Dať za pravdu brnianskym študentom môže aj Kristína z Prešovskej univerzity. Tá sa v piatom ročníku štúdia masmediálnej komunikácie vybrala na výmenný pobyt do nezvyčajnej destinácie. Vycestovala do Brna.
„Ísť do Brna na Erazmus bolo dobré rozhodnutie. Veľa mi dali najmä praktické predmety, na ktoré u nás doma nekládli taký dôraz. A milým prekvapením bola aj ústretovosť ľudí, s ktorými som sa stretla. Nestalo sa, že by ma odniekiaľ poslali preč alebo mi nechceli pomôcť niečo vybaviť," hovorí Kristína.
Za semester strávený v Brne však počula aj o menej idylických príbehoch. Študenti zo Slovenska, podobne ako ich českí kolegovia, za štúdium na českých vysokých školách neplatia a podľa niektorých predstavujú pre český štát záťaž. Iní Slovákom vyčítajú, že českým študentom „kradnú" priestor na českých univerzitách.
„Občas som mala pocit, že ľuďom tu trvá dlhšie, kým niekoho prijmú, no ja som sa cítila takmer ako doma. Semester v Brne pre mňa nebol pobyt na nepriateľskom území," uzatvára.
Slovenská invázia
A aký je pohľad študentov „z nepriateľského územia"? Do otvorenej kritiky sa púšťa len málokto. Obvyklá reakcia na množstvo slovenských spolužiakov vyzerá naopak: „Myslím, že pre školu je prínosom každý študent. Ja som sa vďaka Slovákom, napríklad, začala oveľa viac zaujímať o Slovensko," vysvetľuje Zuzana z Ostravy.
Na vysoké školy v Česku Slovákov podľa nej priťahuje okrem iného i česká otvorenosť. Okrem štúdia bez poplatkov majú Slováci možnosť odovzdávať svoje práce v slovenčine, získavať miesta na internátoch a uchádzať sa o rovnaké štipendiá ako ich českí spolužiaci. Mimoriadne postavenie medzi zahraničnými študentmi Slovákom garantujú česko-slovenské medzištátne zmluvy.
„Okrem toho je zaujímavé," dodáva Matej z Levíc, „že Slováci pretrvávajú v štúdiu akosi dlhšie. Mám pocit, že medzi tými, ktorí školu nedokončia, je Čechov podstatne viac a naše zastúpenie sa preto zvyšuje. Slovenskí študenti sú podľa mňa vo všeobecnosti motivovanejší."
Nadšení z množstva Slovákov nemusia byť všetci, ale jedno je pravda: vďaka Slovákom sa aj študent zo západných Čiech naučí, že tramvaj, čiže šalina, je vlastne električka. Rozširovanie slovnej zásoby však platí obojstranne. Svoje o tom vie aj Matej: „Čeština vie niekedy celkom slušne prekvapiť. Naposledy som sa napríklad dozvedel, že „pětka" je desať korún. Pochádza to z akéhosi rakúsko-uhorského prevodu mien. Podobné veci sa však dá naučiť, samozrejme, iba pri pive."