BOHUNICE. Máloktorá obec, a už vôbec nie taká malá, akými Bohunice v súčasnosti sú, sa môže pýšiť tým, že má svoju históriu odborne spracovanú do podoby monografie. Ako povedala moderátorka stretnutia – odborná pracovníčka Štátneho archívu v Nitre pobočka Levice Marta Švolíková: „Šťastnou konšteláciou okolností sa v obci stretli iniciátor a sponzor projektu Viktor Karel, starostka a zastupiteľstvo, pre ktorých sa poznanie vlastnej minulosti a zachytenie miznúcich tradícií stalo prioritou.“ Vďaka zostavovateľke Jarmile Bátovskej a kolektívu autorov jednotlivých kapitol, ale aj podkladom, fotografiám, spomienkam obyvateľov Bohuníc vzniklo monografické dielo, ktoré zachytáva prírodné pomery, históriu obce od najstarších dôb potvrdenú archeologickými nálezmi. Mapuje dobu od prvej písomnej zmienky o obci v roku 1270 až po obdobie po roku 1989. Odborné dielo zachytáva aj rozvoj remesiel, vinohradníctva, tradíciu mlynárstva, približuje obyvateľstvo Bohuníc v historických prameňoch, kultúru a cirkevné pomery obce. Čitateľ spozná tradície ľudovej kultúry, výročné aj rodinné zvyky a obyčaje, povesti, piesne a nárečie Bohuničanov, ale aj významné osobnosti, ktoré pochádzali alebo pôsobili v Bohuniciach.
Dokumenty poskytli Bohuničania
Starostka obce Vladimíra Rišková vo svojom príhovore poďakovala obyvateľom za ich podporu a nadšenie, s akým poskytli vlastné archívne dokumenty a fotografie svojich predkov. Obohatili tak odborný text aj o množstvo fotografického materiálu. Bolo až dojímavé sledovať Bohuničanov pri listovaní v knihe, každý si tam našiel tých „svojich“ a spomienka na nich už zostáva trvalo zachytená v tomto historicky významnom diele.
Knihy uvítali do života vodou zo Sikenice.
Návrat do detstva
Súčasne s monografiou bola do života uvedená aj kniha spomienok Magdy Takáčovej Moje Bohunice. Spomienky mali pôvodne poslúžiť ako prameň pri príprave monografie. Autorka približuje svet svojho detstva, ktoré prežila v Bohuniciach od dvoch až do šestnástich rokov ako dcéra evanjelického farára. Zostavovateľka po prečítaní spomienok konštatovala, že by to „bol hriech“ nevydať ich spolu s monografiou. Prostredníctvom spomienok pani Magdy sa čitateľ ocitne v krajine jej detstva. Láska, s akou spomína na svojich najbližších, vháňa slzy do očí a s nostalgiou spomínate na čistotu sveta vtedajších detí.
Podujatie bolo spojené s autogramiádou.
Vodou zo Sikenice, ktorá preteká Bohunicami, vypravil do sveta obidve knihy iniciátor projektu Viktor Karel. Pri listovaní v oboch knihách čitatelia získajú množstvo nových informácií o kraji a vrátia sa do čias minulých a spomienky na detstvo im pohladia dušu.