LEVICE. Výstavu Budovanie krajších zajtrajškov... otvoril Ján Dano, riaditeľ Tekovského múzea. „Som vnútorne presvedčený, že táto výstava bude hitom jesennej sezónny, nakoľko ju moji kolegovia pripravili veľmi precízne. Verím, že sa stane pre študentov a ľudí narodených ku koncu obdobia socializmu inšpiráciou a zistia, že hodnota slova, zhromažďovania, vyznania a rôznorodosť ľudí, spolkov, občianskych združení a tovarov nebola v minulosti samozrejmosťou. Som presvedčený, že mládež si uvedomí, že my, staršia generácia, sme žili v úplne inom období a pod vládou jednej strany. Napriek tomu sa v tomto období vytvorilo množstvo nádherných predmetov, hodnôt, ktoré s hrdosťou a potešením môže naše múzeum uschovať pre ďalšie generácie,“ priblížil.
Tri bodky
Myšlienka vytvoriť výstavu zameranú na socializmus vznikla z dôvodu nedostatočného zdokumentovania tohto obdobia v múzeách. „Pre názov Budovanie krajších zajtrajškov a za tým tri bodky sme sa rozhodli práve kvôli tomu, aby si každý individuálne doplnil buď pozitívny alebo negatívny koniec týchto časov. Výstavu sme sa snažili poňať neutrálne a budeme radi, ak dostaneme od návštevníkov spätnú väzbu,“ povedal autor výstavy Peter Pleva.
Autor výstavy Peter Pleva.FOTO: (HB)
Súčasnosť verzus minulosť
Celá expozícia je rozdelená do troch hlavných miestností. Prvá časť zahŕňa chronologicky usporiadané dejiny od roku 1948 až po rok 1968, druhá je venovaná odevu, ubytovaniu a stolovaniu a posledná miestnosť je rozdelená na viacero menších tém (školstvo, pracovisko, vojenstvo a iné). Všetky oddelenia sú obohatené o predmety, texty a fotografie.
Cieľom výstavy je odovzdať podrobné informácie mladšej generácii, aby bola schopná porovnať rozdiely medzi životom v období socializmu a tým súčasným. Pre staršiu generáciu je to príležitosť zaspomínať si na minulosť.
Na príprave výstavy sa podieľali Zuzana Ivanická, Nikola Mihálová, Margaréta Nováková a Adam Uhnák v spolupráci s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Štátneho archívu v Nitre, pobočka Levice. Predmety do múzea darovali Peter Holba, Helena Šarušová, rodina Nováková a Plevová a zapožičali Hontianske múzeum a Galéria Ľudovíta Simonyiho v Šahách, Základná škola Čajkov, Gabriela Frečková, rodina Danková a Erika Ondrejkovičová.
Výstava je otvorená v Dobóovskom kaštieli do 31. decembra.