.
LEVICE. Potkan hnedý, potkan čierny, myš domová, hraboš poľný. Tieto a ďalšie hlodavce sú nevítanými v činžiakoch, verejných priestoroch aj objektoch firiem.
Obmedziť ich výskyt sa dá celoplošnou deratizáciou. V Leviciach ju tento rok vyhlásili už druhý raz – najskôr na jar a teraz koncom septembra.
Celoplošný boj
Obálky s výzvou na spoločný boj voči škodcom začal doručovať mestský úrad v uplynulých dňoch firmám, ktoré pôsobia na jeho území.
„Vydaná je výzva pre prevádzky, firmy, obytné domy nachádzajúce sa na území mesta Levice a v mestských častiach na výkon deratizácie komplexne. Sleduje sa tým dosiahnutie čo najvyššej efektivity,“ povedala Mária Parráková, referentka životného prostredia Mestského úradu v Leviciach.
Podľa jej slov radnica deratizuje verejné priestory mesta a mestských častí. Každoročne na jarnú a jesennú etapu vynakladá 7900 eur. Deratizáciu na sídliskách si objednávajú a uhrádzajú správcovia bytových domov. Firmy sa starajú o svoje priestory.
V bytoch aj pivniciach
Podľa M. Parrákovej má spoločný a pravidelný zásah zmysel: „Výskyt hlodavcov je deratizáciou regulovaný, bez komplexnej deratizácie by bol výskyt hlodavcov viditeľný.“
Totožný názor má aj Miloslav Mandrák z firmy, ktorá deratizačné práce pre mesto vykonáva. „V Leviciach nie je situácia dramatická. Škodlivé hlodavce sa nedajú zlikvidovať úplne, ale dajú sa regulovať a udržiavať na únosnej miere, čo sa aj darí,“ hovorí.
Najčastejšie sa podľa jeho slov vyskytujú v činžiakoch z kanalizácie. „Z času na čas máme hlásené prípady na Mochovskej ulici, kde sa objavuje hraboš poľný. Ľudia si ho mýlia s myšou,“ približuje. Tieto jedince našli na treťom či štvrtom poschodí. „Myši sa vyskytujú skôr v pivničných priestoroch činžiakov, kde je neporiadok,“ tvrdí odborník.
Hlavne na jeseň, keď je z polí oproti levickému sídlisku zobratá úroda repky alebo lucerky, ktorú hraboše obľubujú, sťahujú sa za potravou do činžiakov. Leto je vraj v tomto smere najpokojnejšie.
Pozor na domácich miláčikov!
V najbližších dňoch sa deratizačná firma pustí do prác. Na miestach najčastejšieho výskytu škodlivých hlodavcov umiestni granule alebo pevné nástrahy s obsahom parafínu.
„Zmluvu máme s mestom, OSBD, Službytom, takmer so všetkými firmami v priemyselnom parku,“ hovorí M. Mandrák. Ďalšie súkromné firmy si deratizáciu postupne objednávajú.
V obytných domoch na sídliskách, ale aj ďalších priestoroch, kde budú zasahovať, vyvesia výstražné letáky s konkrétnymi údajmi o zákroku.
„Uvedený je vždy prípravok a aj účinná protilátka,“ reaguje M. Mandrák na otázku, čo v prípade, že by nástrahu omylom požil domáci miláčik. „Ak má majiteľ podozrenie, že jeho pes alebo mačka skonzumovali nástrahu, môže vyhľadať veterinára, ktorý poskytne protilátku.“ Účinná je pri podaní do 24 hodín od konzumácie nástrahy. Protilátkou pri otrave antikolaguačnými prípravkami je vitamín K1.
Kontrolu miest, kde budú nástrahy umiestnené, vykoná firma približne po troch týždňoch. Odstráni aj uhynuté škodce. Účinnosť granúl aj pevných parafínových blokov je garantovaná na viac rokov.
Jesenná etapa deratizácie Levíc má byť ukončená do 25. októbra.