LEVICE. Komunikácie lemujú stromy, medzi nimi aj ovocné. V čase sezóny ich vyhľadávajú zberači ovocia.
Najmä na jeseň, keď je viditeľnosť horšia, môžu na cestách vzniknúť kolízne situácie. Okrem potenciálnych nehôd by sa zberači a konzumenti takýchto plodov mali vyvarovať nesprávnemu uskladneniu. Hroziť im môžu zdravotné problémy.
Úroda nad cestou
Ľudí hľadajúcich medzi opadaným lístím orechy vidieť v týchto dňoch v okolí Želiezoviec, Mochoviec a aj na ďalších miestach okresu. Bez problémov odstavia auto na krajnici, vyberú košíky či tašky a pustia sa do zbierania. Tí pravidelní nosia so sebou aj palice, ktorými plody obíjajú z konárov.
„Chodíme sem už roky. Celá rodina. Nazbierame si aj vrece orechov,“ odpovedá s nevôľou staršia pani na ceste vedúcej k elektrárni. Že sa jej niečo môže stať, si nepripúšťa. „Dávame si pozor, bicykle máme pod stromom. Veľa áut tu doobeda nechodí,“ vysvetľuje. Nevadí jej ani, že pod stromami prechádzajú denne stovky áut vypúšťajúcich splodiny.
Orechy dozrievajú len pár metrov nad rušnými cestami. FOTO: (JN)
Stáť na ceste je zakázané
Zberačov eviduje aj polícia. „Často stretávame popri cestách mimo obce v letnom a jesennom období osoby, ktoré zberajú orechy, jablká či čerešne. Často sú zle viditeľní, a tak môžu vytvoriť pre vodičov motorových vozidiel nebezpečnú a neočakávanú prekážku,“ hovorí Renáta Čuháková, krajská policajná hovorkyňa.
Aby predišli kolíznym situáciám, radí: „Aj napriek tomu, že to zákon nevyžaduje, odporúčame chodcom a cyklistom pohybujúcim sa mimo obcí aj za nezníženej viditeľnosti mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.“
Zároveň dodáva, že občanom, ktorí porušujú ustanovenia Zákona č. 8/2009 Z. z., ktorý hovorí o ustanoveniach o cyklistoch, hrozí finančná pokuta vo výške do 60 eur.“
Prekážkou na ceste môže byť zaparkované auto zberačov. „Na cestách I. triedy a za zníženej viditeľnosti aj na ostatných cestách s výnimkou účelových komunikácií je mimo obce zakázané zastavenie a státie na inom mieste než na mieste označenom ako parkovisko s výnimkou núdzového státia,“ cituje ustanovenia.
Základom je dôkladné vysušenie
Ovocie dozreté popri cestách podľa doktora Jána Števka, riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Levice, „... nie je veľmi zdravé, aj keď orechy majú obaly“. Dôvodom sú výfukové plyny, ktoré na plody počas rastu pôsobia. Poľahčujúcou okolnosťou je, že ich človek denne nezje veľké množstvá. Škodlivejšie podľa neho môžu byť plesne a toxíny, ktoré v škrupinách vznikajú najmä počas dažďov.
Oddelenie rastlinných komodít regionálnej správy robí kontroly v obchodoch, kde predávajú tuzemské, zahraničné, lúpané aj nelúpané orechy. Podľa doktora Števka sa najčastejšie stretávajú s plesňami v plodoch. Usadiť sa v nich môžu aj mole či iné škodce.
Zberačom radí týždeň – dva nechať orechy voľne sušiť vo vetraných miestnostiach, potom ich rozbiť a dosušiť. Osvedčené je aj uloženie vylusknutých jadier na 24 hodín do mrazničky, čo zabezpečí, aby sa nevyliahli prípadní škodcovia. Podobne sa tak robí aj s fazuľou.
Na záver dodáva: „V tomto smere sú ohrozenejšie stromy, ktoré sú 20 – 30 metrov od cesty, kam sa výfukové plyny šíria.“