LEVICE. „Mesto je v súlade so zákonom o odpadoch povinné dvakrát ročne vykonať takzvaný zber veľkoobjemového odpadu. V Leviciach ho robíme na jar a na jeseň v troch etapách, mestské časti, individuálna bytový výstavba, komplexná bytová výstavba,“ informovala Miroslava Bakulová z mestského úradu v Leviciach. Ako povedala, zameriavajú sa na čo najširšie rozmiestnenie veľkokapacitných kontajnerov, aby bolo pokryté mesto.
Čo nepatrí do kuky, ide do kontajneru
V čase upratovania býva rozmiestnených takmer 30 kontajnerov. Po naplnení ich vymieňajú za prázdne. „Pri každom zbere takto vysypeme okolo 250 kontajnerov,“ priblížila.
Koľko odpadu vyzbierali Levičania počas tohtoročného jesenného upratovanie, zatiaľ nie je presne vyčíslené. Podľa odhadov je to približne 600 ton. Likvidovať sa mohli najmä veľkoobjemové odpady, bežne nevhodné do malých nádob na odpady, napríklad skrine, dvere či okná. V kontajneroch sa často nachádzala aj stavebná suť a aj odpad, ktorý tam nepatrí, ako je zelený odpad, pneumatiky, plasty a papier, teda ten, ktorý je možné separovať samostatne.
Čistia aj jarky
Pozitívom je, že ubudlo odpadu, ktorý ľudia vyhodili voľne v prírode. „Čo sa týka čiernych skládok, oproti roku 2012, keď bolo takto zlikvidovaných 960 ton odpadu, nastal pokles v množstve takéhoto odpadu. Zatiaľ sme zlikvidovali 600 ton, žiaľ, lokality tvorby zostávajú,“ pripomenula. Do konca roka plánujú v meste a mestských častiach vyčistiť ďalšie takéto lokality.
Okrem celoplošného jesenného upratovania sa venujú aj čisteniu odvodňovacích jarkov v meste a v mestských častiach. Na tieto práce boli vyčlenení štyria pracovníci aktivačnej činnosti od 1. mája do 30. septembra v rámci protipovodňových opatrení. „Čistenie spočívalo najmä v kosení jarkov, odstraňovaní náletových drevín a zbere odpadkov. Plochy jarkov popri cestách v meste sú zaradené do výmery kosených plôch,“ dodala.