LEVICE. V týchto dňoch je okolie cintorínov rušnejšie ako po iné časti roka. Na Sviatok všetkých svätých si ľudia pripomínajú pamiatku zosnulých.
Nie všetci majú možnosť navštíviť cintorín s miestom posledného odpočinku svojich blízkych. Spraviť tak môžu na diaľku, cez počítač - prostredníctvom virtuálnych cintorínov.
Nové možnosti vítajú aj samosprávy. Pozostalí sa dozvedia, v ktorej časti cintorína hľadaný hrob nájdu, ale aj či za hrobové miesto majú uhradené poplatky.
V Levickom okrese má digitálnu podobu miest posledného odpočinku stále viac obcí.
Spomínajú na diaľku
Službu virtuálnych cintorínov ponúka cez internet viacero portálov. Zmapované sú tak tisícky pietnych miest v mestách a obciach Slovenska so státisícami hrobov.
„Vyhľadávajú nás bežní ľudia, ale aj imobilní, ktorí majú sťažení prístup na klasické cintoríny, či ľudia zo zahraničia,“ hovorí Ján Vlček, z portálu cintoriny.sk.
Služby pasportizácií cintorínov, čo predstavuje vyhotovenie mapy cintorína, zber údajov z náhrobkov a ich fotografovanie, poskytujú už dvadsať rokov. V súčasnosti registrujú vyše 474-tisíc hrobov s 580-tisícmi menami zosnulých.
„Návštevnosť na našom portáli sa každoročne zvyšuje o 25 percent, v dušičkovom období desaťnásobne,“ pripomína stručnú štatistiku.
Ako ďalej špecifikuje, takzvané dušičkové obdobie sa práve začalo a trvá jeden až dva týždne po Pamiatke zosnulých. Cez internet ľudia na hroby svojich zosnulých najčastejšie kladú vence, kytice a zapaľujú sviečky, kahance. „Denne položia približne tristo kytíc a sviečok.“
Od spustenia portálu sa virtuálne rozhorelo viac ako 227-tisíc sviečok a návštevníci položili vyše 78-tisíc kytíc.
Cintoríny sú kronikami
Prevádzkovatelia portálov po dohode s vlastníkom alebo správcom cintorína zabezpečia jeho zameranie, vyhotovia digitálnu mapu s hrobovými miestami a menami zosnulých.
Náhrobné kamene zväčša aj fotodokumentujú, čo ale nie je pravidlom.
Rôzne sú aj služby pre návštevníkov: od možnosti zapáliť sviečku, položiť kyticu, napísať odkaz až po pripomenutie okrúhleho výročia narodenia či úmrtia zosnulého.
„Naše služby využívajú návštevníci portálu bezplatne,“ hovorí J. Vlček.
Zadajú meno a priezvisko zosnulého, mesto, kde je daný cintorín a nájdu konkrétny hrob. Preň je založená karta, kde sa dajú ukladať fotografie zosnulého, jeho životopis, spomienky na neho a vytlačiť QR kód hrobového miesta.
„Cintorín tak nie je len pietnym miestom, ale aj kronikou so životopismi zosnulých. O nich sa blízki dozvedia mnohé informácie, ktoré možno ani nevedeli,“ dopĺňa a pridáva príklad Ignáca Lamára, ktorého Bratislavčania nevolali inak ako Schöne Náci. Pochovaný je na bratislavskom Ondrejskom cintoríne. Miesto je vyznačené na digitálnej mape portálu spolu s dátumom narodenia, úmrtia aj fotografiou náhrobného kameňa. Dodnes mu ľudia cez počítač zapaľujú sviečky a nechávajú odkazy.
Z portálu cemetery.sk, ktorý registruje 2042 cintorínov na Slovensku, sa zase návštevníci napríklad dozvedia, že v Leviciach je hrob Jána Szomathelya, ktorý zomrel 20. júna 1641 a bol cisárskym hlavným kapitánom pevnosti Dregélypalánk.
Portál virtualnycintorin.sk má zdigitalizovaných 498 cintorínov, z toho sú v troch obciach okresu – Ondrejovciach, Novom Tekove a Kozárovciach. Cintorín v Bajke práve spracováva.
Na trochu inom princípe funguje projekt pozdravdoneba.sk, kde môžu ľudia vytvoriť profil blízkeho, ktorý zomrel, a nechať mu tam odkaz.
Pozostalí aj samosprávy sú za
Virtuálna podoba cintorína vzniká aj pre obec Pukanec.
„Máme dva cintoríny, zmapovaný je nový, v ktorom sa pochováva,“ hovorí starosta Ján Rievaj.
Podľa jeho slov je hotová mapa s pozíciami, kde sú mená zosnulých a fotogaléria pomníkov. Digitálna podoba pietneho miesta má viacero výhod – aj vzdialená rodina môže takto zistiť, či a kde presne ležia pozostatky ich príbuzného a to aj v prípade, ak sa pochováva do staršieho, už existujúceho hrobu.
Dozvedia sa tiež, či je za hrobové miesto zaplatené. „S prípravou sa začalo vlani, ešte to nie je celkom dokončené,“ dodáva.
Pozitívnu skúsenosť má mladý Pukančan: „Práve v minulých dňoch som sa dostal na virtuálny cintorín a bol som prekvapený, že som tam našiel aj hrob môjho otca. Potešilo ma to.“
Skúšobne je pripravený aj virtuálny cintorín v Leviciach. Podľa Mária Kúdelovej, ktorá má na mestskom úrade na starosti prevádzku cintorínov, je to takto asi tri roky.
Pri overovaní si, či je za prenájom hrobového miesta zaplatené, ľudia podľa nej aj tak najčastejšie zavolajú na mestský úrad a informujú sa. Zoznamy nezaplatených hrobových miest sú vyvesené aj pri vstupe do cintorína.