Piatok, 22. február, 2019 | Meniny má Etela

Levickí karatisti potvrdili na MS svetovú kvalitu

Počas štyroch dní, kedy sa konali majstrovstvá sveta WTKA v karate v talianskom meste Marina di Carrara, bojovala i výprava reprezentantov Slovenskej republiky a pretekárov z karate klubu Goju–ryu Levice.

Valentíková získala všetky kovy

Levičania bojovali o finálové pozície s pretekármi z rôznych štátov sveta. Niekoľkoročná príprava im však dopomohla prebojovať sa až do finále.

M. Valentíková, ktorá štartovala vo viacerých kategóriách, preukázala veľkú bojovnosť a športového ducha, čoho výsledkom bolo prvenstvo v kategórii kata ženy goju–ryu. Striebornou sa stala v kategórii kata ženy shito–ryu a bronzovou v otvorenej kategórii, bez rozdielu štýlov. R. Kubovič, ktorý štartoval v kategórii mužov kata goju-ryu, napokon obsadil 2. miesto. V kategóriách kata muži shito-ryu a kata muži OPEN získal bronz.

Miko získal svoje prvé zlato

T. Valentík, v kategórii kumite Sanbon Shobu nad 80 kilogramov, predviedol výborne spracovanú techniku a jeho prvenstvo potvrdili najmä niekoľkoročné skúsenosti a výborná mentálna ako aj fyzická pripravenosť. P. Zelinka skončil v kategórii kumite muži Sanbon Shobu do 75 kilogramov po finálovom zápase s J. Fedorom na 2. mieste. J. Fedor tak získal zlato.

Situácia sa však otočila v kategórii Ippon Shobu nad 70 kilogramov, kde vo finálovom zápase úspešne zabojoval P. Zelinka, ktorému po finálovom zápase do zbierky pribudla strieborná medaila. J. Fedor skončil na 3. mieste. D. Miko, ktorý sa majstrovstiev sveta zúčastnil po prvýkrát, príjemne prekvapil, kedy počúval svojho kouča a dlhoročného trénera, J. Valentíka, a prebojoval sa až do finálových pozícií. V kategórii mužov 16-17-18-ročných Sanbon Shobu do 60 kilogramov získal svoju prvú zlatú medailu.

Bojko sa nečakane zranil

A. Bojko, ktorý sa v kategórii mužov 16-17-18-ročných Sanbon Shobu nad 80 kilogramov dostal až do finálového zápasu, vybojoval skvelé 2. miesto. Nečakaným zranením počas zápasu však predčasne skončil, pretože pre zlomeninu nohy nemohol nastúpiť do boja v ostatných finálových zápasoch.

Družstvá tiež víťazne

Družstvo Valentík, Fedor a Farmadin (KK Farmex, Nitra) obsadili s prehľadom v kategórii Sanbon Shobu 1. miesto. V rovnakej kategórii nastúpilo aj družstvo v zložení Zelinka, Faturík a Čvirik (KK Púchov), ktoré skončili na 3. mieste. V kategórii Ippon trojica Levičanov Valentík, Zelinka a Fedor, opäť potvrdili dlhoročnú drinu a získali zlato. Ďalšiu zlatú medailu získali aj Miko, Faturík (KK Púchov) a Pohronský (KK Nová Baňa) kategórii 16-17-18-ročných Sanbon Shobu. Levickým karatistom a reprezentantom Slovenska patrí veľká pochvala. Sú svetovou špičkou, ktorá neustále potvrdzuje svoje vysoké kvality.