LEVICE. Okresný dopravný inšpektorát OR PZ v Leviciach eviduje zvýšený počet dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu, ale aj zvýšený počet prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
„Uvedené skutočnosti nepriaznivo vplývajú na vývoj dopravnej nehodovosti, ako aj na počet následkov pri dopravných nehodách,“ informoval Miroslav Košút, okresný policajný riaditeľ. „Vodiči by si pred jazdou mali uvedomiť, že aj malé množstvo alkoholu znižuje ich sústredenie, môže narušiť koordináciu pohybov. Konzumácia alkoholu má vplyv aj na ostrosť videnia, ako aj na rýchlosť reakcie vodiča.“
Pokuta alebo väzenie
Svoje slová doložil tohtoročnou štatistikou. Od začiatku roka polícia zistila v 27 prípadoch požitie alkoholických nápojov u vinníka dopravnej nehody. Pri týchto nehodách boli dve osoby ťažko zranené a jedenásť ľahko zranených.
„Vysoký počet nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu je najmä na cestách I. triedy, t. j. na hlavných cestných ťahoch, kde je najvyššia aj intenzita cestnej premávky, a teda aj riziko zrážky je pomerne vysoké,“ informoval.
V prípade, že vodič spôsobí dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, pričom hladina alkoholu v krvi je do 1,0 promile, podľa priestupkového zákona mu môže byť uložená pokuta do výšky 800 eur a uložený zákaz viesť motorové vozidlo až na tri roky.
Alkohol si stále doprajú
Okrem toho príslušníci Policajného zboru tento rok zistili celkom 107 prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Išlo nielen o zistenia pri dopravných nehodách, ale aj pri bežných cestných kontrolách.
Podľa Trestného zákona sa ohrozenia pod vplyvom návykovej látky dopustí ten, kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku. Za uvedený čin môže byť vodič motorového vozidla podľa trestného zákona potrestaný odňatím slobody až na jeden rok. Za stav vylučujúci spôsobilosť viesť motorové vozidlo sa považuje hladina najmenej 0,4761 mg/l alkoholu v krvi, čo predstavuje 1,0 promile. Je to hodnota alkoholu v krvi, pri ktorej žiadny, ani nadpriemerne disponovaný vodič motorového vozidla nie je schopný bezpečne viesť motorové vozidlo.
Traja vodiči do väzenia
„Pokiaľ ide o iné návykové látky ako alkohol, predovšetkým omamné látky alebo psychotropné látky, pri podozrení na ich užitie sa vykonávajú odbery krvi a moču, čím sa zisťuje konkrétny stav ovplyvnenia páchateľa spravidla za pomoci znalca – toxikológa,“ pripomenul M. Košút.
V súčasnosti ODI OR PZ Levice eviduje rozsudky súdov, ktoré za ovplyvnenie pod vplyvom návykovej látky už v troch prípadoch odsúdili vodičov na nepodmienečný trest odňatia slobody.
„Okresný dopravný inšpektorát OR PZ v Leviciach sa v nasledujúcom období bude vo zvýšenej miere zameriavať na zisťovanie porušenia zákazu požívania alkoholických nápojov pred jazdou a svojím výkonom služby sa snažiť čo najviac eliminovať jazdu pod vplyvom alkoholu na cestách Levického okresu,“ dodal okresný policajný riaditeľ.