LEVICE. Tušíte, čo je to stroj na reťazovú reakciu? Jeho podstatou je, že po spustení musí pracovať samočinne, iba pôsobením fyzikálnych a chemických reakcií, bez zásahu človeka. Takýto stroj sa zrodil v priestoroch chemického laboratória na Gymnáziu Andreja Vrábla.
Patrik Furda, Štefan Stanko, Štefan Motko, Peter Macsek a Matej Dian – tím Gaváci – dali hlavy dokopy, využili všetky svoje vedomosti, zručnosti a skúsenosti a pustili sa do práce.
Po niekoľkých týždňoch pokusov a neustáleho zlepšovania sa im podarilo vymyslieť a skonštruovať reťazový stroj spĺňajúci podmienky súťaže – samočinný stroj pozostávajúci z desiatich krokov, z ktorých aspoň tri musia byť chemickou reakciou.
Výsledným produktom odoslaným do súťaže bolo video zachytávajúce akciu „reťazovky“ v kvalitnom spracovaní obrazu a zvuku, doplnené podkladovou hudbou. A prišlo čakanie. Čakanie na výsledky.
Vyhrali na internete aj pred porotou
Verejné internetové hlasovanie rozhodlo o prvom víťazovi – o cene publika. Hlasovala celá škola, hlasovali mnohí Levičania, za čo im vyjadrujeme poďakovanie a hoci počty hlasov boli tesné, podarilo sa. Gaváci sa v noci 1. decembra tešili.
Odborná porota – zložená z technických a vedeckých autorít – rozhodla o hlavnej cene. Porotcovia hodnotili nielen kreativitu, ale aj zložitosť a pôsobivosť fyzikálnych a chemických reakcií použitých v stroji na reťazovú reakciu. Zároveň posudzovali aj precíznosť realizácie a správnosť teoretických východísk použitých pri reakciách.
Do súťaže sa zapojili mnohé gymnáziá z celého Slovenska – od Prešova cez Levoču, Prievidzu, Levice až po Bratislavu.
Podarilo sa aj tentoraz, Gaváci sa opäť mohli tešiť.
Stroj predviedli
Odborná porota dospela k vzácnej zhode s publikom. Chlapci získali pre seba tablety a pre svoju školu dvetisíc eur, ktoré budú použité na nákup učebných pomôcok. Ceny si bol tím Gavákov prevziať 13. decembra v Bratislave na pôde Slovenskej akadémie vied. Súčasťou slávnosti bolo aj predvedenie reťazového stroja na tlačovej konferencii.
Také predčasné Vianoce. Dvojnásobné víťazstvo. Je mnoho dôvodov, ktoré náš tím priviedli k úspechu. Okrem vedomostí, zručnosti a zápalu pre vec je to aj schopnosť vedieť sa hrať v každom veku.