Pondelok, 24. júl, 2017 | Meniny má Vladimír

Levičania stratili víťazstvo v závere

Patrioti v 22. kole doma hostili v derby zápase basketbalistov Nitry. Domáci takmer počas celého zápasu viedli, ale v závere už nestačili na svojho súpera.

(Zdroj: Patrik Štrba)

LEVICKÍ PATRIOTI – EDYMAX SPU NITRA 78:91 (21:13, 22:23, 18:22, 17:33)

V krajskom derby nedotiahli žlto-zelení opäť dobre rozohraný zápas do víťazného konca, keď v poslednej desaťminútovke Nitra dokázala otočiť priebeh stretnutia na svoju stranu.

Levičania vstúpili do zápasu dobre. V prvej desaťminútovke nepustili súpera ani raz do vedenia a postupne si vypracovali až osem bodový náskok. V 11.minúte viedli Patrioti po dvoch bodoch dobre hrajúceho Galatu 23:13. Tento náskok si domáci udržiavali až do 15.minúty. V drese Nitry bodovali v prvom polčase len traja hráči, napriek tomu prišla opäť hluchá chvíľa domácich a po trojke Sparksa znižovali hostia na 32:28. Levičania však dokázali ľahko prehajdákané vedenie ešte získať naspäť. Po trojkách Galatu a Marchyna viedli v 18.minúte 42:30. Nezvládli však úplný záver polčasu a hosťom dovolili znížiť na 43:36.
Ani úvod druhého polčasu nenaznačoval, že by mohol druhý tím tabuľky kalkulovať s víťazstvom v tomto zápase. Hoci Levičania nehrali tak dobre ako proti Komárnu, stačilo im to na vedenie 59:44, v 26.minúte zápasu. A to hral ešte hosťujúci pivot Nuhanovič so štyrmi osobnými chybami. Napriek tomu, že v drese Nitry sa presadzovali strelecky len traja hráči, Levičania začali horieť v obrane. Nepochopiteľne nechávali Sparksovi a Smajlagičovi otvorené pozície na strely a tí tieto šance využívali. Posledné štyri minúty tejto časti hry prehrali domáci 2:14 a Nitra, ktorá bola dlho zrelá na poriadny debakel bola razom späť v zápase.
Posledná desaťminútovka potvrdila, že domácim chýba líder, ktorý by v zlomových momentoch zápasu zobral na seba zodpovednosť a podržal rýchlo upadajúce sebavedomie tímu. Patrioti zrazu stratili tú ľahkosť v zakončení, nepresne strieľali a hostia bodovali z brejkov. Nitra preklopila vedenie na svoju stranu a žlto-zelení nedokázali zareagovať. Patrioti tak stratili ďalší dobre rozohraný zápas, záver stretnutia si už Nitra kontrolovala a aj v treťom vzájomnom zápase nastrieľala Levičanom 91 bodov.
V stredu hrajú Levičania v ďalšom kole extraligy v Handlovej.

BK PATRIOTI: Galata 22, Obade 19, Lockhart 14, Klár 10, Anuna 4 (Vlaič 6, Matúš Marchyn 3, Drapák 0). EDYMAX SPU: Smajlagič 37, Sparks 23, Nuhanovič 23, Hašan 2, Bukovič 0 (Seman 5, Kosa 4, Kysela 0, Šimončík 0, Štefek 0). TH: 25/20 – 17/13, FAULY: 22 – 24, 5 FAULOV: Vlaič – Hašan, Seman. TROJKY: 14/4 – 24/8. DIVÁCI: 1000. ROZHODCOVIA: Tomašovič, Matejčík, Doušek.

POVEDALI O STRETNUTÍ
Ladislav LUTOVSKÝ (tréner Levíc): „Dnes sme mali veľmi dobrý vstup do zápasu a veľmi dobre sme ho rozohrali. Keďže súperovi chýbali dvaja kľúčoví hráči Frazier a Lošonský, mal som také malé prianie a cítil som, žeby sme dnes mohli vyhrať. Do polovice tretej štvrtiny sme mali navrch, žiaľbohu, závery zápasov nám nevychádzajú a nie je sa na čo vyhovárať. Nitra dnes hrala takisto len s ôsmymi hráčmi, no nedokázali sme to využiť. Neubránili sme Smajlagiča a v druhom polčase hral veľmi dobre Sparks. Naši rozohrávači naňho nevedeli pritlačiť. V obrane sme nehrali agresívne. Nitra nás dnes zdolala tým, že v závere zápasu začala hrať zónovú obranu, s ktorou sme sa začali veľmi trápiť a prestala nám ísť streľba z vonku. Postrácali sme veľa lôpt a nedali sme mnoho tutoviek z pod koša. Následne to s nami najmä psychicky išlo dolu vodou."

Ľubomír URBAN (tréner Nitry): „Domáci sú schopní hrať vyrovnane trištvrte zápasu s každým mužstvom, vo štvrtej štvrtine im akoby dôjdu sily a zápas mnohokrát nešťastne prehrajú. Dnes sme boli toho takisto svedkami. V novom roku sa nič nezmenilo, neviem, či je to úbytok fyzických síl, alebo niečo iné. Každopádne ak by domáci hráči dokázali udržať intenzitu tempa hry, ktorú nastolujú od začiatku zápasu, možno by nás vymenili na druhom mieste v tabuľke. Dnes sme nevideli rozdiel medzi mužstvami, možno v určitých momentoch v podobe prínosu legionárov. Naši vyčnievali o trochu viac ako domáci. Na druhej strane, naši slovenskí hráči legionárom veľa nepomohli. Odohrali sme veľmi ťažký zápas, víťazstvo nás hreje, aj keď predvedená hra nebola optimálna. Nemôžeme sa vyhovárať na sviatky a na výpadky z tréningov, či koncentrácie na zápas. Možno je dobré, že sme takto začali, lebo v pondelok nás čaká veľmi nepríjemná Banská Bystrica. Musíme sa ešte doliečiť a verím, že potom bude u nás všetko v poriadku."