LEVICE. Jeho správca - Slovenský vodohospodársky podnik, Správa povodia dolného Hrona a dolného Ipľa v Leviciach, po vlaňajšom prečistení vodného toku od nánosov v intraviláne Levíc v najbližších dňoch začne aj s úpravami povodňou poškodených brehov v jeho ostatných častiach až po zaústenie do Hrona pri obci Kamenín.
Ako ďalej informoval hovorca podniku Ľuboš Krno, vodohospodári na sanáciu povodňou poškodených brehov a spôsobených výmoľov využijú jednak vyťažený riečny materiál, získaný z čistenia vodných tokov, ale aj 400 ton lomového kameňa na spevnenie poškodených brehov. "Celková úprava tohto vodného toku si vyžiada zhruba 10-tisíc eur," doplnil.
Vodný tok Perec je historickým dedičstvom. "Keď v roku 1790 cisárska Viedeň zakázala na rieke Hron prevádzku vodných mlynov, ktoré bránili plaveniu stavebných materiálov na výstavbu Budapešti, rozhodlo sa, že po ľavej strane Hrona od Veľkých Kozmáloviec po Kamenín sa vyhĺbi vyše 40-kilometrový umelý vodný kanál, na ktorom sa postaví aj niekoľko vodných mlynov," priblížil Krno.
Dnes sú mlyny podľa jeho slov minulosťou, ale umelý kanál, ktorého šírka v extraviláne dosahuje 10 až 15 metrov, je vodným tokom, na ktorom dnes fungujú tri malé vodné elektrárne a ktorého voda zásobuje aj rybníky v okolí Levíc. "K poškodeniu brehov a výmoľom najmä v katastri obce Pavlová došlo počas viacerých povodňových situácií na Hrone od roku 2009, keď rozbúrené vody Hrona zasiahli aj umelý vodný tok Perec, vzdialený od Hrona zhruba 2,5 kilometra," uzavrel Krno.