ŠAHY, TLMAČE. V prípade mladých diviakov platí výnimka: ich odstrel je povolený celoročne. Dôvodom podľa okresného veterinára Jána Števka je to, že sú v našom okolí premnožené.
Napriek tomu na prelome rokov túto divokú zver zaregistrovali hneď v dvoch mestách okresu: v Tlmačoch na cintoríne a v Šahách kúsok od rodinných domov a železničnej stanice. V pohraničnom meste museli útočiace zviera odstreliť.
Diviak rozryl zeminu v okolí stromčekov na cintoríne v Tlmačoch. FOTO: Jaroslav Burjaniv
Agresívny diviak
„Touto cestou sa chceme poďakovať príslušníkom mestskej polície za promptné riešenie nášho nezvyčajného problému - zatúlaného diviaka. Ďakujeme za pomoc,“ napísala na diskusnom fóre rodina zo Šiah 3. januára.
Pre príslušníkov Mestskej polície v Šahách bol začiatok roka netradičný. „Keď nám obyvatelia nahlásili prítomnosť diviaka, okamžite vyšla hliadka na výjazd,“ hovorí náčelník Rudolf Mrázek. Zviera bolo zranené a správalo sa agresívne. Psy ho zahnali do jarku. Z jednej strany bol voľný priestor a za ním o približne sto metrov maďarská hranica, z druhej strany zase rodinné domy so záhradami a neďaleká železničná stanica.
Na pomoc si privolali členov Poľovníckeho združenia Ipeľ. „Kanec mal cez sto kilogramov. Bol postrelený a takéto zviera je agresívne a útočné,“ opísal náčelník. Podľa jeho slov sa ho po príchode poľovník pokúšal zlikvidovať. Diviak ale vybehol smerom k policajtom. Jeden z nich ho zasiahol výstrelom zo služobnej zbrane, poľovník zviera potom zlikvidoval.
Kanec sa do Šiah dostal pravdepodobne z Maďarska, kde ho zrejme postrelili počas štefanskej poľovačky. Na slovenskej strane sa lov v tom čase nekonal.
Diviaky na cintoríne
Prítomnosť diviakov zaregistrovali v závere roka aj Tlmačania. Stádo začalo navštevovať cintorín na sídlisku Lipník a zanechalo za sebou stopy. „Poryté je okolie stromov dole na zelenej ploche,“ opísal Jaroslav Burjaniv a na dôkaz spravil fotografie. Zeminu v okolí viacerých stromčekov rozrýpali zvery tak dôkladne, že vyzerala ako po hlbokej orbe. Svoje rypáky si vyskúšali aj na voľnom priestore určenom na nové hroby. Zrejme tam nenašli potravu v podobe tučných lariev, vďaka čomu ostal trávnik len mierne narušený. Na cintorín prenikli cez nedostatočné oplotenie, pôvodný plot má už desiatky rokov. Z lesa vedie koridor pomedzi ploty cintorína a záhradiek takmer rovno k domu smútku.
Správa o vyčíňaní diviačej zvery sa rozchýrila medzi Tlmačanmi. Zo stretnutia s tvorom, ktorý má ostré kly a môže vážiť do dvesto kilogramov, mali obavy.
V jabloňovskom lese skolil v roku 2012 poľovník rekordného diviaka vážiaceho približne 250 kilogramov.
Sú premnožené
Diviak je nočný živočích a všežravec – živí sa červíkmi, lesnými plodmi, zdochlinami, ale aj odpadom z kontajnerov. „Stále rozrýva pôdu a hľadá si potravu,“ objasňuje Ján Števko, regionálny štátny veterinárny lekár, čo divožijúce zvieratá prilákalo na tlmačský cintorín.
„Je to celoslovenský problém. Počnúc medveďmi cez líšky a diviaky idú čím ďalej bližšie k ľuďom,“ hovorí.
V okrese sú diviaky premnožené. A to aj napriek tomu, že mladé jedince, okrem gravidných, možno teraz strieľať celoročne. „Voľakedy poľovníci v okrese odstrelili 500 až 800 diviakov. Počas minuloročnej poľovníckej sezóny, od marca do marca, odstrelili vyše tritisíc diviakov,“ približuje. Vzorky doniesli na vyšetrenie na Regionálnu veterinárnu správu Levice, boli v poriadku.
Aj keď mor ošípaných nie je v súčasnosti rozšírený, diviaky môžu byť pre ľudí nebezpečné – hlavne ak sú zranené. Inak sú podľa veterinára plaché a utečú.