LEVICE. Čistenie 35 kilometrov chodníkov a 100 kilometrov ciest v meste zabezpečuje zmluvná firma Ing. Jozef Horniak – Vialle.
V roku 2013 zimnú údržbu firma ukončila podľa plánu 15. marca. Pred veľkonočnými sviatkami ale opäť nasnežilo, čo si vyžiadalo ďalšie tisíce na odhŕňanie a posyp.
Náklady na údržbu počas tohtoročných zimných mesiacov sú zatiaľ optimistickejšie.
Toľkoto snehu napadlo vlani pred veľkonočnými sviatkami. FOTO: (JN)
Údržba vyšla na dvojnásobok
Zimná údržba v Leviciach oficiálne trvá od 15. novembra do 15. marca. Zmeniť to môžu neočakávané sneženie či námraza, ako tomu bolo vlani. Zimnú údržbu ukončili 1. marca 2013, po prudkej zmene počasia ale museli práce na cestách a chodníkoch obnoviť, a to od 14. do 18. marca.
Počas sezóny 2012/2013 zasahovala zmluvná firma 43 dní. Spotrebovala pritom 861 ton kamennej drvy a 73 ton chloridu sodného.
Na údržbu počas sezóny 2012/2013 bolo celkovo plánovaných 111 353 eur. Z dôvodu mimoriadne tuhej a dlhej zimy bolo prečerpaných ďalších 128 483 eur.
Z rozpočtu mesta na rok 2012 bolo uhradených 1353 eur a ďalších 238 483 eur sa čerpalo z rozpočtu na rok 2013.
Čistia strojmi aj ručne
„Predmetom zimnej údržby je zabezpečiť zjazdnosť komunikácií a schodnosť chodníkov,“ približuje Miroslava Bakulová z Mestského úradu v Leviciach.
Zmluvná firma do ulíc posiela mechanizmy aj ľudí. Ručne čistia najmä schody, priechody pre chodcov, prístrešky pre MHD, mostíky a lávky. Spolu je to 25 kilometrov chodníkov a 100 kilometrov ciest.
Okrem samotného mesta odpratávajú sneh a posypávajú aj v mestských častiach. Vo vinohradníckych a záhradkárskych lokalitách nie je zimná údržba zabezpečovaná.
Postupujú podľa operačného plánu, ktorý obsahuje rajonizáciu mesta pre strojné čistenie a posyp, rajonizáciu mesta pre ručné čistenie a posyp, používanú techniku a posypový materiál, kontrolu, mapy rajónov, zoznam pracovníkov zimnej údržby, zoznam dispečerských pracovníkov.
Zatiaľ minuli len zlomok
V rozpočte mesta na aktuálnu sezónu 2014/2015 je vyčlenených 150-tisíc eur. „Výška odmeny závisí od uskutočnených výkonov v danom období. Cenník je súčasťou zmluvy,“ informuje ďalej.
Čo do počtu potrebných zásahov, a teda aj výšky platieb za ne, javí sa aktuálna sezóna zatiaľ optimistickejšie ako vlaňajšia. „Boli vykonané dva zásahy, výška nákladov bola 20 330 eur,“ rekapituluje a pokračuje: „O úspore finančných prostriedkov je zatiaľ predčasné hovoriť, nakoľko je len koniec januára. Dúfame však, že nás počasie neprekvapí tak ako uplynulú sezónu.“
Ak sa podľa jej slov financie ušetria, bude možné ich investovať do údržby, respektíve opravy miestnych komunikácií. O ich použití rozhodne mestské zastupiteľstvo.
Zapojiť sa musia aj vlastníci
Mesto sa stará o údržbu svojich komunikácií. Miroslava Bakulová ale upozorňuje, že aj vlastníci či správcovia budov majú svoje povinnosti: „V zmysle zákona číslo 135/1961 Z. z. o pozemných komunikáciach v znení neskorších predpisov vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, ktoré v súvislom zastavanom území hraničia s cestou alebo miestnou komunikáciou, zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti na priľahlých chodníkov, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené.“