LEVICE. Zákon číslo 68/2012 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon číslo 8/2009 Z. z. o cestnej premávke zaviedol do účinnosti pojem „objektívna zodpovednosť“. Ním na držiteľa vozidla prechádza zodpovednosť za dodržiavanie pravidiel cestnej premávky vozidlom, ktoré prevádzkuje. Zákon nadobudol účinnosť dňa 1. júla 2012. Podľa tohto zákona sa povinnosti držiteľa vozidla rozšírili o povinnosť zabezpečiť, aby pri prevádzkovaní motorového vozidla boli dodržiavané pravidlá cestnej premávky uvedené v zákone o cestnej premávke, ktoré sa týkajú zákazu predchádzania, dodržiavania rýchlosti jazdy vozidla, dodržiavania povinností vyplývajúcich z dopravných značiek upravujúcich prednosť – Daj prednosť v jazde! a Stoj, daj prednosť v jazde! a signálu Stoj!, dodržiavania zákazu otáčania a cúvania, zákazu zastavenia a státia, dodržiavania povinností vyplývajúcich zo signálov signalizačného zariadenia, dodržiavanie najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti vozidla, jazdnej súpravy, prípojného vozidla a hmotnosti pripadajúcej na nápravu, dodržiavanie zákazu vjazdu, odbočovania alebo prikázaného smeru jazdy.
V praxi to znamená, že ak je priestupok zdokumentovaný technickými prostriedkami používanými Policajným zborom, napríklad radarom, fotoaparátom alebo kamerou, z ktorého je nepochybne isté, že priestupok bol spáchaný konkrétnym vozidlom, orgán Policajného zboru vydá držiteľovi vozidla rozkaz o uložení pokuty. Pokutu je možné uložiť do dvoch rokov. Spolu s rozkazom sa držiteľovi vozidla zašle aj fotografia o porušení povinnosti, alebo sa mu uvedie spôsob, ako sa môže oboznámiť s údajmi uvedenými v rozkaze. V prípade prejednávania správneho deliktu formou objektívnej zodpovednosti držiteľ vozidla môže byť postihnutý len peňažnou pokutou.
Držiteľ vozidla môže voči rozkazu do 15 dní podať odpor. Ak vie, kto v čase spáchania priestupku viedol jeho vozidlo a v odpore uvedie údaje o vodičovi (meno, priezvisko, adresa pobytu), orgán Policajného zboru preruší voči nemu konanie a začne konanie voči vodičovi. V prípade ale, že sa nepreukáže spáchanie priestupku týmto vodičom, je držiteľovi vozidla uložená pokuta a orgán Policajného zboru mu uloží povinnosť uhradiť štátu aj trovy konania spojené s prejednaním správneho deliktu vo výške 30 eur.
V prípade, že držiteľ vozidla uvedie iniciály vodiča, ktorý konkrétny priestupok spáchal, tento je už prejednávaný v rámci vyvodenia subjektívnej zodpovednosti a môže mu byť uložená pokuta, aj zákaz činnosti. Za porušenie pravidiel cestnej premávky sú plne zodpovední aj poslanci či sudcovia.
Forma objektívnej zodpovednosti pri zisťovaní dopravných priestupkov je účinná aj v okrese Levice. Policajt pri vykonávaní dohľadu nad cestnou premávkou nemusí pri zistení priestupku vozidlo zastaviť a uložiť vám pokutu na mieste. Policajti ODI zisťujú týždenne niekoľko správnych deliktov, za ktoré už boli držiteľom vozidiel zaslané rozkazy o sankciách. Držiteľ vozidla by mal preto vedieť, kedy a kto na jeho vozidle jazdil, aby v prípade zistenia správneho deliktu prešla subjektívna zodpovednosť na skutočného vodiča vozidla.