Článok pokračuje pod video reklamou
LEVICE. Od januára je v platnosti novela zákona, podľa ktorej si poberatelia dávok v hmotnej núdzi budú musieť sociálnu výpomoc od štátu odpracovať. V Levickom okrese je približne 4200 ľudí, ktorí by sa mali zapojiť do aktivizačných prác.
V uplynulých dňoch sa s nimi v obciach okresu začali stretávať pracovníci úradu práce. Poučili ich, čo zákonná zmena pre nich znamená a čo ich po 1. júli čaká, ak sa ponúknutých verejnoprospešných prác odmietnu zúčastniť.
Poberatelia dávok v hmotnej núdzi poučenie potvrdili svojím podpisom, napriek tomu sa podľa starostov stretli aj s nevôľou.
Budúcim organizátorom práce môžu byť samosprávy, ich inštitúcie, neziskové organizácie, organizácie vyšších územných celkov, tretí sektor. Obce štátom ponúkanú pracovnú silu vítajú, obávajú sa ale, aká bude prax.
Pomoc využijú
V Žemberovciach prišlo na stretnutie v závere februára 35 ľudí, ktorí sú nezamestnaní a zároveň poberajú dávky v hmotnej núdzi. Po novom bude suma 61,60 eura viazaná na odpracovanie 32 hodín mesačne.
Nezamestnaní sa starajú aj o čistotu v okolí obce.
„Boli poučení, čo tento zákon znamená, podpísali o tom doklad, že to pochopili,“ priblížil starosta Ján Kalman. Podľa jeho odhadu sa ale takto zamestnať bude ochotných len približne desať z nich. „Určite nikoho nepošlem, že nemáme prácu. Zo všetkých prác potrebujeme niekoho – na starostlivosť o verejnú zeleň, ako je kosenie, hrabanie, ďalej čistenie jarkov či pomôcť v škole ako dozor,“ vymenoval. Nastúpiť by mali 1. júla. „Záujem o to určite máme, len či prídu,“ položil si otázku starosta. Dobré skúsenosti majú s menšími obecnými službami. V rámci nich sa 12 nezamestnaných stará o zeleň, strihanie stromov, čistenie zastávok, upratovanie kultúrneho domu alebo pomáhajú v škôlke.
Aj starostka Hornej Seči Edita Moravská víta možnosť získať v prospech obce novú pracovnú silu: „Keby ich bolo aj raz toľko!“
Na stretnutie s pracovníkmi úradu práce prišlo v obci deväť ľudí, niektorí pripomienkovali, že je to diskriminačné. Podľa jej slov do úvahy z nich prichádzajú šiesti, ostatní sa v priebehu marca – apríla pravdepodobne opäť zamestnajú v sezónnych prácach.
„Upozornili ich aj na následky – ak odmietnu, nedostanú dávku v hmotnej núdzi,“ konštatovala. Pre potenciálnych pracovníkov majú podľa nej práce dosť: „V obci kosenie, čistenie, strihanie kríkov, zber papiera, v seniorskom dome výpomoc s klientmi, úprava okolia.“ Výhodu oproti predchádzajúcim typom verejnoprospešných prác vidí v tom, že náročná evidencia a administratíva by mala prejsť z obcí na úrady práce.
Zoznamy dávajú obciam
V Levickom okrese je približne 4200 poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ktorých sa novela zákon týka. „Máme zoznamy, dávame ich obciam a budúcim organizátorom práce,“ informoval Alexander Bačík, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach. Organizátormi môžu byť samosprávy a ich organizácie vrátane materských a základných škôl, neziskové organizácie, inštitúcie vyšších územných celkom, ako sú domovy sociálnych služieb a ďalšie. Podľa jeho slov stretávanie sa s poberateľmi dávok v hmotnej núdzi v obciach stále prebieha: „Odbor sociálnych služieb oslovuje všetkých poberateľov, aby boli poučení.“
V ďalšej fáze bude na organizátoroch, aby stanovili o vykonávanie akej verejnoprospešnej práce majú záujem a na úrade práce potom nájsť vhodného človeka. Určených je 25 okruhov pracovných činností, ktoré majú podčinnosti. Medzi základné patria napríklad starostlivosť o čistotu a zeleň, ale obec môžu takto zamestnať pracovníka napríklad na dozor v škole či prevádzanie detí cez priechod pre chodcov. Potrebné pracovné prostriedky či ochranné prostriedky bude financovať štát.
Stretnutie s budúcimi organizátormi práce bude pre celý Nitriansky kraj 13. marca v CK Junior v Leviciach. Záujem prejavilo približne 170 účastníkov.