LEVICE. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Leviciach robil na počkanie základné vyšetrenie vzoriek vody na prítomnosť dusičnanov a dusitanov.
Počas dňa preverili hygienici 123 vzoriek, ktoré priniesli ľudia zo svojich studní z rôznych častí okresu. Kým vlani v rámci Medzinárodného dňa vody otestovali 65 vzoriek, tento rok sa záujem takmer zdvojnásobil.
Podľa E. Jakubíkovej bol tento rok záujem o testovanie vody dvojnásobný. FOTO: (JN)
Vzorky nevyhoveli
„Prinesenú vodu zo studne používame aj pri varení. Ostala som prekvapená, keď mi povedali výsledok rozboru,“ povedala 57-ročná pani Anna z Novej Dediny. Aj jej vzorku na počkanie hygienici otestovali. Výsledkom bolo zistenie, že vykázala 5-násobné prekročenie limitu dusičnanov. „Odporučili mi, aby sme ju používali len ako úžitkovú - na polievanie záhrady, sprchovanie, pranie. Na varenie nie je vhodná,“ krútila hlavou. Ako dodala, našťastie majú aj prípojku na obecný vodovod.
S pozitívnym výsledkom na prítomnosť dusičnanom odchádzala aj ďalšia pani. Na regionálny úrad verejného zdravotníctva priniesla vodu zo studne v plastovej fľaši. V druhej ruke mala tzv. prenosné vajíčko s malým bábätkom. „Túto vodu síce nepijeme, máme verejný vodovod, ale chcela som zistiť, aká je,“ povedala Levičanka. Rýchly test preukázal, že vzorka neobsahuje dusitany, zato dusičnany neboli v norme. „Limit je do 50 miligramov na liter pre dospelých,“ pripomenula Erika Jakubíková z oddelenia hygieny životného prostredia. Vzorka vykazovala približne 40 miligramov, čo je pre dospelých v norme, pre malé deti ale vodu odporučila nepoužívať. U kojencov do troch mesiacov môže prítomnosť dusičnanov blokovať prenos kyslíka do krvi. Prejavuje sa modraním kože a pier a môže viesť k duseniu, poškodeniu funkcií mozgu a zlyhaniu základných životných funkcií.
Záujem sa zvýšil
Vlani hygienici testovali 65 vzoriek, z nich približne polovica bola vyhovujúca. Počas minulého štvrtka zaregistrovala E. Jakubíková 123 vzoriek vody z rôznych častí okresu – napríklad z Levíc, Čankova, Tlmáč, Nýroviec, Kozároviec, Veľkých Kozmáloviec, Podlužian, Novej Dediny, Kalinčiakova, Žemberoviec či Hronských Kľačian.
„Dusitany neboli preukázané ani v jednej zo vzoriek. Zo 123 vzoriek tridsať nevyhovelo na dusičnany, zopár z nich malo tento ukazovateľ prekročený viacnásobne,“ zrekapitulovala. Norma je 50 miligramov na liter, vzorky vykázali aj 250 miligramov na liter.
Dusičnany sa používajú v poľnohospodárstve ako súčasť umelých hnojív. Voda v studniach môže byť znečistená aj unikajúcimi odpadovými vodami zo žúmp, septikov a živočíšnych fariem.
O studne sa treba starať
U vzoriek bezplatne testovali dva ukazovatele. Hygienička ale upozorňuje, že voda zo studní môže obsahovať aj mikrobiologické látky, ktoré nezisťovali. Ľuďom poskytovali informácie, ako v takomto prípade studne čistiť a dezinfikovať, napríklad prípravkom Savo. Najčastejšie ľudí zaujímalo, či môžu vodu používať pre zvieratá, na polievanie, ale aj v domácnosti, aby tak ušetrili.
Kvalitu vody zo studne preukáže minimálny rozbor, ktorý je potrebné si objednať a stojí 100 eur, komplexný vyjde okolo 3000 eur. Vodu vo verejných vodovodoch sledujú prevádzkovatelia a kontrolujú ju aj hygienici. V Levickom okrese je na verejný vodovod napojených 86,5 percenta obyvateľstva.