Od futbalu k riadom
Zámerom futbalového trénera Petra Éhna vycestovať do Anglicka, bolo najmä zdokonalenie sa v jazyku, získať nejaké nové skúsenosti a vedomosti o anglickom futbale, o výchove mládeže a fungovaní futbalu v špičkových kluboch. Jeho snahou a snom je tiež získať najvyššiu možnú futbalovú licenciu. „Na PRO licenciu si musím počkať ešte dva roky a najskôr musím zvládnuť prijímacie pohovory,“ naznačuje ctižiadostivý Éhn, ktorý býval v anglickom Londýne päť mesiacov.
„V Anglicku som sa musel prispôsobiť danému životnému štýlu a trendom v tejto krajiny. Musel som si zvykať na novú prácu ako umývač riadu a vedieť sa prispôsobiť pravidlám v gastronómii a tiež si zvyknúť, že som bol v postavení hodnôt ten posledný a to mi pomohlo, aby som si vážil to čo som zatiaľ dosiahol,“ vyznáva sa.
V metropole Veľkej Británie je život podľa Petra veľmi uponáhľaný a migrácia ľudí obrovská. „Nič pre mňa. Ja som skôr zvyknutý na pokojnejší život v oveľa menšom meste. Videl som všetko podstatné, prečo chodia turisti do tohto mesta,“ vysvetľuje Éhn, pre ktorého najväčším zážitkami boli návštevy významných futbalových štadiónov a zápasu vo Wembley arene.
Ponuka trénovať v FK urýchlila Éhnov návrat
Tajným cieľom Petra Éhna bolo dostať sa do niektorej zo známych futbalových akadémií, čo sa mu nepodarilo v Arsenale a Chelsei. Podarilo sa mu to však u kladivárov w Westemu United (odchovanci Ferdinant, Lampard). Navštívil i tréningové centrum v jednej časti Londýna, kde býval. „Bolo to obrovské centrum pre všetky kategórie a druhy športu. Najväčšie zastúpenie tam mal samozrejme futbal. Mali tu neporovnateľne materiálno - technické podmienky s našimi. Aj naše špičkové mládežnícke družstvá im môžu závidieť,“ myslí si.
Návrat Petra Éhna na Slovensko sa urýchlil po ponuke trénovať kategóriu U 19 v FK Slovan Levice, ktorú prijal po polročnej odmlke. „Opäť som sa dostal do futbalového kolobehu, ktorý mi už chýbal. A po načerpaní síl popri štúdiu jazyka, som si vytváral svoju futbalovú koncepciu, na ktorej som pracoval po celý čas. V práci na strednej škole, kde učím sedem rok, som dostal polroka neplatené voľno, ktoré mi schválila riaditeľka našej školy,“ približuje súvisiace okolnosti.
Názorom mladších a začínajúcich trénerov sa nebráni
Futbalový tréner sa neváha podeliť o svoje nové skúsenosti a vedomosti s ľuďmi, ktorí majú záujem vzdelávať sa a pochopiť trendy a prvky moderného futbalu. „Kto sa neprispôsobí moderným trendom vo futbale, robí krok späť. Tiež si rád vypočujem názory mladších a zažínajúcich trénerov,“ nebráni sa.
Či plánuje Peter Éhn robiť osvetu medzi lodivodmi a prípadné prednášky reagoval: „Moje vedomosti a skúsenosti vo veľkom futbale ešte nie sú na takej úrovni, aby som mohol niekoho poúčať. Mám sa ešte veľa čo učiť.“
Inšpirácia zo zahraničia
Nielen v Leviciach, ale na celom Slovensku je mládežnícky futbal závislý od dotácií rodičov a sponzorov. „Môžeme sa učiť od našich južných susedov a nie iba od nich, ktorí do rozvoja športu, hlavne futbalu, investovali obrovské milióny. Nie však len na výstavbu nových štadiónov, ale hlavne do kvalitného vzdelávania trénerov, práce s deťmi na školách či akadémiách,“ vysvetľuje Peter Éhn, ktorého zaujal napríklad fínsky dlhoročný školský projekt, kde najväčším bohatstvom krajiny, je vzdelanosť ich vlastných detí, mládeže.
„Kompetentní ľudia v mestách, krajských úradoch a štátnych inštitúciách by sa mali nechať inšpirovať takýmito projektmi krajín, ktorým omnoho viac záleží na rozvoji školstva športu,“ apeluje Peter Éhn.