NITRA, LEVICE. Len za posledné výrobné obdobie využilo túto možnosť takmer 20-tisíc pestovateľov. Do štátneho rozpočtu odviedol Colný úrad Nitra viac ako 1,5 milióna eur na spotrebnej dani z liehu.
K dnešnému dňu je v rámci Nitrianskeho kraja registrovaných 33 liehovarníckych závodov na pestovateľské pálenie ovocia. V týchto pestovateľských páleniciach sa môže vo výrobnom období (od 1. júla bežného roka do 30. júna nasledujúceho roka) vyrábať destilát z ovocia dopestovaného pestovateľmi so zníženou sadzbou spotrebnej dane z liehu (o 50 percent), najviac však v množstve 43 litrov vyrobeného čistého liehu pre jedného pestovateľa a jeho domácnosť. Pri väčšom množstve vyrobeného destilátu sa uplatňuje základná sadzba, ktorá je dvojnásobne vyššia oproti zníženej.
V poslednom výrobnom období (1. 7. 2013 – 30. 6. 2014) využilo možnosť „vypáliť“ si destilát v páleniciach v Nitrianskom kraji takmer 20-tisíc pestovateľov, pričom do štátneho rozpočtu Colný úrad Nitra odviedol viac ako 1,5 milióna eur na spotrebnej dani z liehu.
„Pestovatelia majú možnosť požiadať prevádzkovateľa pálenice o kontrolu kvality vyrobeného destilátu, jeho koncentrácie, kontrolu množstva destilátu pretečeného kontrolným liehovým meradlom a odobratie destilátu do svojich nádob,“ hovorí Stanislav Pacher, hovorca Colného úradu Nitra.
Ako ďalej upozorňuje, prevádzkovateľ pálenice je zároveň povinný zverejniť prevádzkový poriadok pálenice, ktorý upravuje najmä preberanie kvasu, odovzdanie destilátov pestovateľovi a riešenie reklamácií. Taktiež je povinný vyhotoviť pre pestovateľa vyskladňovací list, v ktorom uvedie druh, množstvo destilátu v litroch, dátum výroby a prevzatia destilátu a sumu dane zaplatenej pestovateľom.
„Tento doklad slúži pestovateľovi ako doklad o nadobudnutí destilátu a to aj pre prípad kontroly vykonávanej colníkmi. Destilát vyrobený v pestovateľskej pálenici však nesmie byť predmetom ďalšieho predaja ani iného uvádzania na trh,“ dodáva hovorca.
Autor: JN