Piatok, 19. apríl, 2019 | Meniny má Jela

Levičan Peter Pavúk odbehol v Helsinkách svoj 198. maratón

Jubilejný dvestý maratón má Peter Pavúk naplánovaný na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach, ktorý si chce venovať k svojich šesťdesiatim piatim narodeninám.

Organizátori mu povolili výnimku

V hlavnom meste Fínska, Helsinkách, sa zúčastnil Peter Pavúk zo Spider Team Levice 34. ročníka mestského maratónu. Deň pred behom priletel, zabehol, a na tretí deň odletel. „V mojom pláne k 65. narodeninám sú maratóny v hlavných mestách Európskej únie. Pre Helsinky som sa rozhodol kvôli bezpečnejším podmienkam v Európe - bez sopiek, bez štrajkov na letiskách, bez extrémnych zmien v počasí, stabilnú situáciu v štáte,“ vysvetľuje nadšene bežec, ktorý sa na beh v severskej krajine odhodlal už minulý rok. „Bol som aj prihlásený, no presunul som štart na rok 2014. Organizátori to na moju žiadosť umožnili.“
Trať maratónu viedla od Olympijského štadióna. Štart bol na širokej ceste mimo štadiónu. Spočiatku po uzavretých uliciach, 10 kilometrov, potom sa bežalo už len po chodníkoch. Na križovatkách a pri zmenách smeru boli organizátori, zablúdenie bolo nemožné. „Trasa nás zaviedla oblúkom cez mosty a nadjazdy do centra mesta. Viedla okolo zátok, v ktorých kotvili loďky miestnych obyvateľov, ale aj veľké lode, najmä trajekty zabezpečujúce spojenie s prístavmi okolitých štátov. Všade nás srdečne zdravili a povzbudzovali,“ spomína na čerstvý zážitok Peter Pavúk.

Trasa viedla aj cez centrum

Výškové prevýšenie bolo približne 248 metrov, čo je viac než na Rajeckom maratóne na Slovensku. „Trasa bola skoro tam a späť s malými výnimkami, takže maratónci sa míňali a videli ako sú na tom oproti čelu pretekov. Trať nás zaviedla aj do historického centra mesta, kde bolo najviac „piknikujúcich“ povzbudzovateľov, ktorí voľne sedeli, ležali na trávnikoch parkov, na terasách reštaurácií.
Počas celého maratónu som sa stretával s povzbudzovaním, potleskom, napriek tomu, že som bežal v samotnom závere štartovného poľa,“ približuje Levičan, ktorý sa teší, že o pretekárov bolo po celej trase vzorne postarané. Nielen to. Petra Pavúka tešilo i príjemných dvadsať tri stupňov na štarte.

Limit dobehnúť do šiestich hodín splnil

„Maratón bol jediný dôvod, pre ktorý som navštívil Helsinky a bol som veľmi rád, že som dobehol do cieľa na Olympijskom štadióne, na ktorom zvíťazil aj legendárny Emil Zátopek.“ Peter Pavúk priznáva, že čas jeho behu už nie je taký ako za mlada, no časový limit, kedy by sa mal maratónec doň vtesnať, t.j. 6 hodín, bol splnený.
S časom päť hodín, tridsať deväť minút a štyridsať sedem sekúnd, je Pavúk spokojný. „Som šťastný, že mi do zbierky pribudol môj 198. maratón. Jubilejný, dvestý maratón, túži odbehnúť Peter Pavúk v Košiciach. „Zostávajú mi ešte dva. Oba v Košiciach. Jazerný a Medzinárodný maratón mieru, na ktorom to bude pre mňa už 30. štart. Verím, že ich zvládnem a cieľ splním.“

1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
  2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
  3. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
  4. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
  5. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
  6. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
  7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
  8. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
  10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 239

V storočných silách mlyna budú hotelové izby (+FOTO)

Z panoramatickej reštaurácie bude výhľad na hrad, sídliská, rodinné domy až za nadjazd.

Výhľad z budúcej reštaurácie.

Prešiel vojnové a chudobné oblasti. Cestovateľ z nášho regiónu má ale rešpekt pred kockami ľadu

Má iba 39 rokov a precestoval už päťdesiatku krajín. Nevyhľadáva ale bežné turistické destinácie, spoznáva život v rozvojových krajinách.