ČAJKOV. Začiatkom prázdninových mesiacov sme nadviazali spoluprácu s cimbalovou muzikou Temperament Cimbal Orchestra, ktorá zabezpečuje celkovú realizáciu CD nosičov pre folklórne skupiny a sólistov - spevákov, spracovanie hudobného materiálu, prípravu a realizáciu nahrávky, ako aj samotnú výrobu CD nosičov. Vynikajúco nám v tom pomohol náš priateľ, multiinštrumentalista Anton Budinský z Očovej a jeho syn Michal Budinský, ktorý ako cimbalista spomínanej muziky pripravoval aj hudobnú réžiu a hudobné spracovanie všetkých vybraných piesní. Na CD sme sa snažili vybrať typické piesne tekovského regiónu - známe a pre niektorých možno aj celkom neznáme piesne so zámerom, aby boli zachované pre budúce generácie.
Príprava a realizácia si vyžiadali množstvo strávených hodín s muzikantmi Temperament Cimbal Orchestra. Či nám náš zámer vyšiel, necháme na posúdenie tým, ktorým sa už čoskoro vydané CD dostane do rúk. Budeme radi, keď sa stane naše CD súčasťou hudobného archívu každej folklórnej rodiny nášho tekovského regiónu.
V Očovej
Začiatkom augusta sme prijali pozvanie na XI. Medzinárodnú prehliadku tradičnej ľudovej kultúry Očovská folklórna hruda 2014 v Očovej, kde sme sa najprv predstavili folklórnymi pásmami a piesňami z nášho regiónu v priestoroch očovského remeselného dvora, ktorý je celoročne využívaný pre kultúrne a remeselnícke aktivity. Večer na hlavnom pódiu sme potom naše piesne a zvyky z tekovského regiónu prezentovali vstupom pod názvom V krčme na tanci so sprievodom muziky Temperament Cimbal Orchestra v programe Muzikanskuo špásovania.
V skanzene
Posledným letným podujatím našej folklórnej skupiny bola skoro rok pripravovaná akcia s Kysuckým múzeom v Čadci, ktoré po prvýkrát v histórii Skanzenu Nová Bystrica - Vychylovka pripravilo na 31. augusta prezentáciu a ochutnávku vín, koláčov a pagáčov z dolnej zeme Slovenska. Obohatená bola kultúrnym programom našej folklórnej skupiny pod názvom Čajkovské vinohrady – piesne a zvyky tekovského regiónu. Pásma Čepenie nevesty, Dožinky a Príprava na oberačky vyjadrili to, čo je pre nás typické – krásne kroje, nádherné ľudové piesne, úrodnosť dolnej zeme a kvalitu našich výborne položených viníc a ich úrody. Do programu sme si pozvali aj priateľov z ďalšej čilejkárskej obce Veľké Kozmálovce, Veselých chlapov, ktorí svojím pásmom Vysťahovalecké a krásnymi piesňami pripomenuli aj ťažšie obdobia vysťahovalectva z nášho kraja. Všetkých nás v programe sprevádzala hudobná skupina Veselých chlapov spolu s naším harmonikárom.
Ako v závere povedali manažérka kultúry Kysuckého múzea v Čadci Darina Hnidková a vedúca správy Skanzenu Janka Bérešová, akcia dopadla na výbornú a určite počítajú s nami aj v programovej štruktúre budúceho roka. Vynikajúco chutili aj tradičné dobroty, ktoré napiekli naše členky JDS z Čajkova, a tiež vína z Čajkova a Veľkých Kozmáloviec.