HORNÉ SEMEROVCE. V dedine v Levickom okrese už takmer rok nevedia zohnať náhradu za obvodnú lekárku. Hoci je na dôchodku, stále ordinuje.
Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že mladí medici o tento odbor nemajú dlhodobo záujem. Začiatkom októbra spustilo rezidentský program, ktorý má pomôcť zatraktívniť ambulantnú prácu všeobecného lekára a zlepšiť jeho finančné ohodnotenie.
Ministerstvo chce zvýšiť záujem mladých lekárov o prácu v obvodoch tzv. rezidentským programom. FOTO: (JN)
Ponuka práce: obvodný lekár
Obvodná lekárka Helena Zólyomiová ordinuje v ambulancii v Horných Semerovciach pri Šahách už päťdesiat rokov.
„Začiatkom roka sa obrátila na obec,“ hovorí starosta Tomáš Pásztor. Chcela by ostať na dôchodku a ambulanciu odovzdať nástupcovi. Toho ale odvtedy do obce márne zháňajú. „Dali sme inzerát na internet, že hľadáme lekára, na stránky s ponukou práce,“ hovorí o ceste, ktorú skúsili ako prvú. Nádejali sa, že by inzerát mohol osloviť napr. ukrajinských lekárov, v šahanskej nemocnici už internisti spoza východných hraníc pracujú. Nikto sa ale neozval.
Starosta sa obrátil aj na krajského lekára, ako majú postupovať. Lekárov je vraj málo, znela odpoveď.
Málo pacientov
Ambulancia v Horných Semerovciach má do 700 pacientov. Obec bola voľakedy strediskovou obcou, „patrili“ k nej aj Tupá, Slatina a Hokovce. Dnes už je ale slobodná voľba lekára. „Pacienti z Tupej odišli, ale, myslím si, že by sa vrátili,“ uvažuje starosta.
Samotní pacienti sú s lekárkou spokojní. Tiež jej sestrička. „Spolupráca je dobrá, napriek veku spĺňa pani doktorka všetky kritériá. Chodí aj na návštevy,“ priblížila Terézia Horníčeková. V priemere denne ošetria okolo pätnásť pacientov, okrem toho pichajú injekcie, predpisujú lieky. Keď je chrípkové obdobie, ošetria aj tridsiatich. Minulý týždeň bol ale iný, aj lekárku skolila viróza. Neordinovala.
Starosta si je vedomý toho, že aby mohla ambulancia finančne vyjsť, potrebovala by približne 1200 pacientov. Aj toto podľa neho odrádza lekárov, aby na dedinu prišli.
Bonusom pre toho, kto bude v ambulancii v obecnom zdravotnom stredisku raz ordinovať, je aj to, že budovu rekonštruujú. Náklady na nájom a prevádzku nebudú podľa neho vysoké.
Situácia v Horných Semerovciach sa nateraz vyriešila - ordinovať príde dcéra súčasnej lekárky. FOTO: (JN)
Mamu nahradí dcéra
Horné Semerovce napokon neostanú bez lekára. „Lekárka bude ordinovať do konca roka, potom bude pondelky, stredy a piatky chodiť jej dcéra, ktorá je lekárkou v Šahách, ale býva v obci,“ hovorí starosta o riešení.
Podľa ministerstva zdravotníctva je v súčasnosti na Slovensku takmer 2000 lekárskych miest všeobecných lekárov pre dospelých a 1050 miest pediatrov. „Priemerný vek všeobecných lekárov je 55 rokov,“ pridáva štatistickú informáciu hovorkyňa ministerstva Martina Šoltésová.
Základnou podmienkou pre vykonávanie praxe všeobecného lekára je ukončenie vysokoškolského doktorského vzdelania (MUDr.) a získanie špecializácie v odbore všeobecné lekárstvo pre dospelých alebo deti a dorast. Počas výkonu praxe musí absolvovať sústavné vzdelávanie v odbore.
A prečo je takýchto lekárov nedostatok? „Dôvodom je najmä nízka atraktivita tohto odboru v rámci štúdia, mladí medici majú malý záujem o tento odbor, čo sa snaží ministerstvo riešiť,“ odpovedá hovorkyňa a dopĺňa, že od októbra zaviedli tzv. rezidentský program, ktorý má pomôcť zatraktívniť ambulantnú prácu všeobecného lekára a zlepšiť finančné ohodnotenie.
ČO JE REZIDENTSKÝ PROGRAM
Do programu sa prihlásili buď absolventi lekárskych fakúlt bezprostredne po ukončení štúdia alebo ostatní absolventi lekárskych fakúlt do 36 rokov, ktorí ešte nie sú zaradení na žiadne špecializačné štúdium alebo už sú zaradení na špecializačné štúdium, ktoré plánujú ukončiť najskôr 31. októbra 2015. Podmienkou je, že rezident musí zostať pracovať na Slovensku, okrem Bratislavského kraja, a to päť rokov od ukončenia finančnej podpory.
Príprava na špecializačnú skúšku v odbore všeobecné lekárstvo pre dospelých bude trvať tri roky, v odbore pediatria štyri roky. Miestom pôsobenia rezidentov sú vybrané fakultné, univerzitné a regionálne nemocnice. Poslednou časťou výučby bude polročná stáž v ambulancii všeobecného lekára. Počas celého programu bude mať prijatý uchádzač garantované pracovné miesto v nemocnici, s rovnakým finančným ohodnotením ako iní neatestovaní lekári. Rezident si už počas výberového konania môže vybrať pracovisko, kde bude zamestnaný, a to predovšetkým podľa svojej regionálnej preferencie. (MZ SR)