Prvá časť sezóny sa pre nepokoje neodohrala
Mužstvo odohralo v lete skupinovú fázu africkej Ligy majstrov. „Zápasy sme prehrali nešťastnými tesnými výsledkami 0:1 či 0:0. Bolo to takmer vždy ochlp a vyrovnané,“ hodnotí Jozef Pavlík, ktorý aj s trénerom Jozefom Vukušičom prišli pôvodne do krajiny na desať dní, aby spoznávali celok hráčov a následne vyhodnotili, ako by sa s nimi mohlo dať pracovať. „Prvotná predstava prezidenta klubu bola, aby sme hráčov odsledovali. No vzápätí nám ich hneď zveril, i keď to v pláne spočiatku nebolo. Afrických futbalistov sme mali sledovať a pripraviť na sezónu,“ približuje súvislosti Jozef Pavlík, ktorého teší, že mužstvo si zahralo proti tímom, ktoré vedú v Tunisku či Alžírsku renomovaní tréneri z Francúzska. „Vidno ich prácu a rukopis. Africkí hráči si zvykli na európsky štýl,“ teší sa Jozef Pavlík, ktorý sa dorozumieva s tamojšími hráčmi a funkcionármi v angličtine.
Prvá časť sezóny sa však v Afrike neotvorila. Pre nepokoje v Líbyi hrozí každým dňom občianska vojna. Práve v týchto dňoch prebiehajú rokovania a robia sa závery, či sa otvorí aspoň druhá časť sezóny, ktorá by mohla odštartovať v januári.
Tréningy v úmornom teple
Občianske nepokoje v Líbyi zariadili, že mužstvo Al Ahli Benghazy je nútené trénovať v Tunisku a Egypte. „Prezidentovi klubu záleží, aby boli hráči v bezpečí a neboli v ohrození,“ hovorí Jozef Pavlík, ktorý na Čiernom kontinente za celé dva mesiace pôsobenia nevidel ani raz na oblohe oblak. Už v Grécku zažil aké je to trénovať za úmorného tepla.
„Časť tréningov sme vždy prispôsobili. Buď sa trénuje skoro ráno alebo neskôr večer pri umelom osvetlení,“ naznačuje skúsený Levičan, ktorý si tamojšie futbalového podmienky výrazne pochvaľuje. „Hoci je Tunis krajina s desať miliónmi obyvateľov, sú v nej vybudované dve veľké 60-tisícové haly, tri olympijské centrá.“
Afričania sú priateľskí, ale aj ľahkovážni
Podľa slov Jozefa Pavlíka si tréner techniku hráčov a ich zápal pre hru všimne pri „bagu“. „Tamojší hráči to hrali lepšie ako naši ligisti. Hneď sme si preto spravili s trénerom Vukušičom pozitívny obraz o ich technickom nadaní, pohyboch, futbalovej vyspelosti a úrovne,“ teší sa asistent trénera.
Za nedostatok však považuje, no vyplýva to z charakteru Afričanov, že sú menej disciplinovaní, občas s laxným prístupom, ľahkomyseľní. „Mužstvo sa z času na čas dostane do fázy, keď si robí čo chce. Keď chceme dosiahnuť výsledok, je vtedy náročné pracovať s hráčmi a hľadať pre nich správne spôsoby ako ich motivovať. V európskych mužstvách sú ale výnimoční, keď sa prispôsobia európskym hráčom,“ myslí si Jozef Pavlík, ktorý však Afričanov považuje za veľmi priateľských. Rýchlo dokážu plniť zadané úlohy. Sú snaživí.
Akadémia mládeže
Prezident afrického známeho klubu robí v týchto dňoch všetko preto, aby sa Vukušič s Pavlíkom mohli znova vrátiť k tímu. Záleží však na situácii v meste. „V okolí letiska sa bojuje. Čaká sa na to, kedy bude vhodné priletieť,“ otvorene hovorí Levičan, ktorý sa osobne snaží vcítiť do pocitov tamojších občanov aké je to žiť v krajine, kde prebiehajú boje. No osobne sa nikdy necítil byť ohrozený. I napriek diaľke zostáva s rodinou a najbližšími v kontakte cez internet.
„Nie je jednoduché trénovať hráčov, z ktorých cítite, že majú strach o svoje rodiny žijúce v Líbyi. Berieme na toto pri vedení tímu veľký ohľad,“ vysvetľuje Jozef Pavlík, ktorý má aj s trénerom Jozefom Vukušičom v Afrike ročný kontrakt. „S prezidentom klubu sa zaoberáme i otázkou futbalovej akadémie. Tréner Vukušič má za úlohu nájsť vhodných lodivodov, ktorí by dokázali vytvoriť akadémiu mládeže s perspektívou do budúcna.“
Futbalom chce upokojiť situáciu v krajine
Líbyjský futbalový tím Al Ahli Benghazy je druhým najväčším mužstvom v Líbyi. Má vysoký počet fanúšikov a prezidenta, ktorý sám o sebe tvrdí, že futbalu nerozumie. Obklopuje sa však fundovanými ľuďmi, ktorí futbalu ale rozumejú. „Víziou prezidenta klubu je upokojiť situáciu v krajine práve futbalom a priviesť do krajiny normálny život bez strachu pre tamojších obyvateľov,“ predostiera Jozef Pavlík, ktorý nevylučuje, že po uplynutí ročného kontraktu jeho účinkovanie v Afrike môže pokračovať.