Oznámenie k voľbám v slovenskom, maďarskom, rusínskom, ukrajinskom, rómskom a nemeckom jazyku dostali do schránok v 53 obciach okresu.
LEVICE. Tlačivá informujúce o čase a mieste konania komunálnych volieb si našli voliči v schránkach minulý týždeň. Niektorých prekvapilo, že text je vo viacerých jazykoch, z ktorých väčšinu nepoznali.
Ministerstvo vnútra viacjazyčné oznamy vytlačilo pre dediny, kde je viac ako 20 percent obyvateľov národnostnej menšiny.
Text je napísaných aj v menej známych jazykoch. FOTO: (JN)
Jazyková spleť
Komunálne voľby sa uskutočnia 15. novembra. Do 21. októbra bol stanovený termín na doručenie oznámenia o čase a mieste konania volieb v tom-ktorom okrsku.
„Tlačivo sme dostali, ale boli sme prekvapení, v koľkých jazykoch. Okrem slovenčiny sme spoznali len maďarčinu a nemčinu,“ hovorí pani Mária. Pridáva, že hoci sa s manželom ruštinu a azbuku kedysi učili, dva texty v podobnom type písma nevedeli rozpoznať. Kuriózny pre nich bol aj predposledný text, ktorý je, ako sa neskôr dozvedeli, v rómskom jazyku. S tým sa v písanej forme stretli prvý raz.
Dva typy tlačív
Ministerstvo vnútra dalo ku komunálnych voľbám vytlačiť dva typy tlačív – v slovenčine, alebo s jazykovými mutáciami. Vychádzalo pritom zo zákona o štátnom jazyku a nariadení vlády č. 221/1999, ktoré bolo novelizované v roku 2011. V ňom je uvedený zoznam obcí, v ktorých občania niektorej národnostnej menšiny tvoria nad 20 percent všetkého obyvateľstva.
Manželia bývajú v dedine, kde majú veľký počet maďarsky hovoriacich susedov. Práve od národnostného zloženia obyvateľov sa odvíja, aký typ oznámenia si voliči našli vo svojich schránkach. Buď len v slovenčine, alebo v šiestich jazykoch – v slovenskom, maďarskom, rusínskom, ukrajinskom, rómskom a nemeckom jazyku.
„Tam, kde je nad 20 percent obyvateľov národnostnej menšiny, boli doručené viacjazyčné oznámenie,“ hovorí Agnes Kováčová, vedúca odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu Levice.
Viacjazyčné oznamy rozdali v 53 obciach Levického okresu, ktoré spĺňajú percentuálnu podmienku. V našom okrese sa to týka maďarskej menšiny, na východnom Slovensku ide napríklad o rusínsku či ukrajinskú menšinu alebo obyvateľov rómskej národnosti.
Voliť budú aj cudzinci
V Levickom okrese bude 15. novembra voliť približne 96,5-tisíc voličov. Vytvorených je 160 volebných okrskov a 89 miestnych volebných komisií.
V týchto voľbách sa nevydávajú voličské preukazy, t. j. voliči môžu hlasovať len v mieste svojho trvalého bydliska. Dať hlasy kandidátom na poslancov, starostu či primátora ale môžu aj cudzinci. Podmienkou je, aby mali trvalý pobyt v danej obci. „Cudzinecká polícia už poslala zoznamy,“ doplnila A. Kováčová. Podľa jej slov sa cudzinci s trvalým pobytom v niektorej obci Levického okresu sa dajú rátať na stovky.