KOZÁROVCE. V osade za dedinou je päť dvojdomov. V súčasnosti v nich žije približne dvesto ľudí, z tohto osemdesiat dospelých. Ich počet sa zvyšuje.
Aby mali osadníci kde bývať, na pozemkoch si postupne postavili ďalších šesť stavieb. Jedna z nich je poschodová, na prízemí sú dve garáže.
Starosta chce dať veci do poriadku. Osadníkov vyzval, aby čierne stavby zlegalizovali. Ochotný je im pri vybavovaní pomôcť, z ich strany chce ale vidieť snahu.
Pekné bývanie
Pôvodne domy pre robotníkov z kameňolomu a ich rodiny postavili v 70. rokoch vedľa hlavnej cesty, v blízkosti Hrona. V 80. rokoch niektoré domy odkúpil vtedajší miestny národný výbor a nasťahovali sa tam prvé neprispôsobivé rodiny. V súčasnosti už obývajú všetky domy v osade.
O svoje bývanie sa príliš nestarajú, rovnako ani o vývoz odpadu. Obec tam musela poslať bager a nákladné autá, odpad naložiť, vyviesť na skládku a všetko zaplatiť.
„Boli tam policajti, rómsky splnomocnenec, podali sme trestné oznámenie a nič,“ krúti hlavou starosta Jozef Majer. „To isté môžeme spraviť s čiernymi stavbami. Ale nebude to mať efekt, pokiaľ nebudú za to potrestaní. Čierne stavby tam budú o mesiac znova,“ myslí si.
Obec v osade robí štátny stavebný dozor. „Keď prídeme, vtedy všetko sľúbia,“ hovorí starosta. Ale keď dostanú informácie, že treba získať vlastníctvo pozemku a ako pri tom postupovať, ich záujem sa podľa starostu končí.
Najväčším problémom sú podľa neho dedičsky nevysporiadané pozemky pod stavbami. Niektorí vlastníci už zomreli, dedičské konania neprebehli, potenciálni dedičia sú roztrúsení, niektorí majú medzi sebou rozpory. Poplatky podľa neho nie sú až také vysoké.
Čo na to osadníci?
„Je lepšie, keď budeme bývať v maringotke?“ kričí jedna z mnohých osadníčok. Ďalšia sa pridáva: „V jednej izbe bývame dvadsiati. Dajte nám iný dom!“
Na otázku, prečo si nevybavili povolenia, viacerí prikyvujú, „že sa to už vybavuje“.
V novej prístavbe bez omietky býva aj štvorčlenná rodina pána Alexandra. Vedľa domu brata ju dokončil pred tromi rokmi. „On má papiere,“ hovorí k téme pozemku, na ktorom ju postavil. Rovnako ako ostatní v osade, aj on je nezamestnaný. V minulosti robil pre obec rómsku hliadku. Na otázku, odkiaľ vzal peniaze na stavbu, hovorí: „Materiál je zo zbúraného domu, staré okná som kúpil. Staval to murár.“ V dome má len elektrinu, vodu v osade majú zo studní. Podľa jeho slov potrebuje už len pečiatku od elektrikára a kominára, aby mu prístavbu skolaudovali. „Nemám na to peniaze,“ konštatuje.
Ultimátum
Okrem čiernych stavieb sú v osade problémy aj s túlavými psami, odpadom a záškoláctvom. Podľa starostu sú ale obyvatelia takmer nepostihnuteľní.
Napriek všetkému chce im dať obec šancu a pri dodatočnej legalizácii jestvujúcich stavieb im aj pomôcť. Ak sa tak ale do roka nestane, starosta nevylučuje, že budú konať razantnejšie a čierne stavby dajú zbúrať. Na výstrahu.