LEVICE. Mesto už niekoľko rokov vlastní drevené domčeky, ktoré zakúpilo pre organizovanie vianočných trhov. Najskôr boli na námestí, následne ich presunuli pred obchodný dom Pokrok. Trhy, na ktoré mali slúžiť, sa nestretli s ohlasom. A tak sú domčeky roky nevyužívané.
S myšlienkou obnoviť v sídle okresu predvianočné podujatie, prišli dve najmladšie poslankyne mestského zastupiteľstva - Petra Števková a Martina Gašparová. Vianočné mestečko bude otvorené od 18. do 21. decembra.
Štvordňové podujatie
Prečo v Leviciach nie sú vianočné trhy, sa pýtali Levičania aj na sociálnej sieti. Argumentovali, že ich organizujú už aj v okolitých dedinách.
„Neodradili nás ani argumenty mesta, ktoré tvrdilo, že o predaj v domčekoch nemá nikto záujem. Práve naopak, pre nás to bola výzva,“ povedala jedna z organizátoriek Petra Števková. Po zverejnení informácie, že chcú trhy tento rok zorganizovať, boli podľa jej slov domčeky do týždňa obsadené. „Niekoľkí predajcovia si donesú aj vlastné stánky a niektorých sme museli kvôli nedostatočnej kapacite domčekov umiestniť aj mimo nich,“ priblížila.
Vianočné trhy budú mať podobné trvanie ako Levický jarmok, teda od štvrtka do nedele. Organizátorky zvažovali, či domčeky nechať na súčasnom mieste, alebo ich preložiť: „Do úvahy prichádzali štyri miesta, a to nádvorie hradu, námestie, miesto pri synagóge a námestíčko pred obchodným domom Pokrok, kde sú domčeky napojené na siete - elektrickú energiu a voda.“
Aj keď najideálnejšie by podľa nej bolo, keby boli na námestí, ako je aj v iných mestách zvykom, napokon sa rozhodli inak. Dôvodom bol problém s pripojením na siete a aj s interiérovým priestorom, v ktorom by sa odohrával sprievodný program. Postupným vylučovaním vyšlo ako jediné vhodné miesto práve námestíčko pred Pokrokom.
Prinesú vôňu a atmosféru Vianoc
Vianočné trhy nie sú megalomanským projektom s bezodným rozpočtom. „Nečakajte celebrity ani vystúpenia známych hudobných skupín. Pôjde o malé, útulné a skromné podujatie, avšak s naozaj veľkolepou atmosférou, duchom a všetkou tou energiou, ktorú sme do organizácie vložili.“
Mestečko slávnostne otvoria 18. decembra o 15. hodine obe organizátorky a bude trvať až do nedele 21. decembra do 15. hodiny.
Vedľa drevených domčekov je malé pódium, na ktorom bude sprievodný program. Súčasne bude program aj vo vnútorných priestoroch OD Pokrok. K dispozícii budú aj toalety - dámske a pánske pre návštevníkov a oddelené pre predajcov v drevených domčekoch.
Okrem tradičných jedál a nápojov, ako je punč, medovina, varené vínko, párance, vianočky, medovníky, sa budú v drevených domčekoch prezentovať remeselníci a predajcovia s ručne vyrábanými produktmi. Atrakciou bude drevený a manuálne poháňaný kolotoč pre deti.
„Napriek tomu, že na program sme mali nulový rozpočet, snažili sme sa ho spraviť tak, aby sme zaujali všetkých, od detičiek až po dôchodcov,“ otvára tému programu. Vystúpia umelci z regiónu, skupiny a súbory, príde Mikuláš so sladkým prekvapením, budú dielničky pre deti, čítanie rozprávok, vianočné kino, párty s punčom, workshop pre dospelých, večerný sprievod mestom, vernisáž, street art, divadielko, kapustnica a veľa ďalšieho.
Charitatívny rozmer
„Jedným z väčších lákadiel bude aj vianočný bazár, kam do 18. decembra môžu ľudia nosiť staré veci - knihy, hračky, doplnky, domáce potreby, spotrebiče, elektroniku a podobne. Tie sa budú počas konania trhov vo vnútorných priestoroch predávať a celý výťažok z neho bude venovaný tým, ktorí to najviac potrebujú,“ dodala Petra Števková.
A aké majú organizátorky plány s podujatím do budúcnosti?
„Záleží od ľudí, ako sa budú vo Vianočnom mestečku cítiť a či budú mať chuť navštíviť ho aj počas ďalších rokov. Snažili sme sa spraviť všetko pre to, aby sa cítili čo najlepšie a aby sa o Vianočnom mestečku rozprávalo ako o projekte, ktorý má naozaj srdce. Pretože my sme to svoje doň úplne vložili,“ dodala.