OVCE.sk už päť rokov učia deti, ako si poradiť s digitálnymi technológiami

Nástroje na ochranu detí na internete a pri mobilnej komunikácii vytvárajú autori projektu v spolupráci s partnermi a významnými hráčmi na poli telekomunikačných služieb.

Krst knihy.Krst knihy.

Nástroje na ochranu detí na internete a pri mobilnej komunikácii vytvárajú autori projektu v spolupráci s partnermi a významnými hráčmi na poli telekomunikačných služieb.

BRATISLAVA. Projekt OVCE.sk z dielne neziskovej organizácie eSlovensko oslavuje päťročnicu. Počas tohto obdobia získal desiatky ocenení doma aj v zahraničí, navštívil stovky škôl a škôlok, odškolil tisíce preventistov a učiteľov a zaradil sa medzi metodické pomôcky pri výučbe informatiky na školách. V rámci projektu existuje internetový portál, vzniklo 24 animovaných rozprávok, skutočný salaš OVCE.sk v bratislavskej ZOO, na cesty sa vypravili ovečkové autobusy a vyšli dve rozprávkové knihy a príručka pre rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt OVCE.sk vznikol pred piatimi rokmi v rámci programu Európskej komisie Bezpečný internet, ktorý na Slovensku zastrešuje združenie eSlovensko. Jeho súčasťou je animovaný seriál, medzinárodný internetový portál, knižné publikácie a workshopy. Cieľom tejto iniciatívy je v prvom rade prevencia a šírenie povedomia o rizikách internetu, preto zábavnou a pre deti príťažlivou formou predstavuje princípy bezpečného používania internetu. „Ak by som mal zhrnúť tých päť rokov fungovania projektu, teší nás, že na Slovensku sme nezaznamenali tragické prípady úmrtí detí v dôsledku ohrozenia digitálnymi technológiami, ako v niektorých okolitých krajinách. Dúfame, že sme k tomuto faktu prispeli aj my projektom OVCE.sk,“ hovorí autor a iniciátor projektu Miro Drobný z eSlovensko.

SkryťVypnúť reklamu

ovce4.jpg

Od vzniku projektu bolo vyškolených 123 tisíc detí a tínedžerov a 50 tisíc učiteľov, rodičov, sociálnych pracovníkov, policajtov, knižničných pracovníkov a iných preventistov. Rozprávky a projekt OVCE.sk dnes deti a ich rodičia poznajú rovnako z televízie, internetu ako aj zo školy, škôlky či z materského centra. Školenia a workshopy tvoria veľkú časť aktivít, ktoré OVCE.sk podnikajú. Spočiatku sa zamerali skôr na základné školy, ale postupne znížili vekovú hranicu a začali sa venovať aj prevencii u detí v predškolskom veku. „Dnes tu máme novú generáciu detí, ktoré v 2-3 rokoch používajú tablety a hrajú sa na mobilných telefónoch, v 6-tich rokoch sa pripoja na sociálnu sieť, v 9-tich už vytvárajú vlastný blog,“ vysvetľuje Miro Drobný.

Počas tohto obdobia sa doň zapojili mnohé osobnosti verejného života. Rozprávky animoval a režíroval Jaro Baran, autor klasických slovenských večerníčkov ako Jurošík či Rytier Malíček. Hlas rozprávkovým postavičkám prepožičali v slovenčine Jozef Vajda, v maďarčine Csongor Kassai a v rómčine Patrik Vrbovský alias Rytmus. Skladbu Ruky hore, ktorá sa objavila v rozprávkach, napísal Tomi Popovič. Projekt nezabudol ani na nevidiace a nepočujúce deti. Audiokomentáre pre nevidiacich a slabozrakých nahovorili Monika Hilmerová, Gabika Dzuríková, Petra Palevičová, Mariana Pružinská, Zuzana Smatanová a Adela Banášová, ktorá sa stala aj krstnou mamou barana Milana, ktorého môžu deti navštíviť v bratislavskej ZOO, kde našiel svoj domov spolu s ovečkami Kvetkou a Múdroslavou.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnú kapitolu v príbehu OVCE.sk tvoria rozprávkové knihy a ich krstní rodičia Robo Opatovský, Andrea Kerestešová, EvitaUrbaníková, SisaSklovská, Karin Majtánová, Zuzka Haasová a Lucia Hablovičová spolu s Csongorom Kassaiom a Jozefom Vajdom. Knihy dostali príznačné názvy Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi a Za siedmimi vyšpúlenými perami a siedmimi lajkmi. Venujú sa totiž problematike sociálnych sietí, reputácie na internete, zdieľaniu a zneužívaniu fotografií. Interaktívnou formou komiksu a omaľovánok prepojili nové príbehy z rozprávkového salaša s animovaným seriálom.Obe knihy vystríhajú deti a rodičov, že nie všetci internetoví priatelia sú nevyhnutne aj skutočnými kamarátmi a že internet a mobily sú užitočnou pomôckou, ale pri ich využívaní si treba dať pozor na možné riziká.

ovce5.jpg

Medzi početnými oceneniami, ktoré projekt OVCE.sk získal doma aj v zahraničí, nechýba prestížna KomeniumPrix za prínos pre rozvoj vzdelávania, Panta Rhei award za knižnú Detskú top novinku či cena Slovensko bez bariér za verziu rozprávok s audiokomentárom a posunkovým jazykom. V rámci celoeurópskej siete INSAFE boli OVCE.sk vyhlásené za Najlepšiu vzdelávaciu pomôcku v oblasti bezpečného internetu počas 10-ročného fungovania INSAFE, keď zvíťazili v hlasovaní medzi projektmi z 31 členských a partnerských krajín.

Jedným z najväčších úspechov, ktorým sa OVCE.sk môžu popýšiť ako jediný projekt na Slovensku, je aj výhra v celosvetovej súťaži World Summit Award 2013 (WSA) v kategórii e-Inclusion&Empowerment. Ide o iniciatívu pod záštitou OSN, ktorá sa zameriava na propagáciu kvalitného digitálneho obsahu. Vyberá najlepšie produkty z viac ako 160 členských krajín OSN, a prezentuje ich na svetovej scéne Globálneho Kongresu pre digitálny obsah. „Od spustenia WSA ide o prvý slovenský projekt, ktorý sa ocitol medzi víťazmi. Jeho podstata totiž nie je len v hravosti, ale najmä v edukácii detí i dospelých,“ vysvetľuje koordinátor súťaže na Slovensku, Vladimír Burčík z iniciatívy ilearn.sk.

Medzinárodné uznanie si najnovšie vyslúžila aj príručka pre rodičov a učiteľov Deti v sieti, ktorá poskytuje prehľad možných rizík online sveta a návod, ako tieto témy komunikovať deťom aj pomocou rozprávok OVCE.sk. Ako víťaz národného kola súťaže Európska cena za prevenciu kriminality 2014 reprezentovala Slovenskú republiku na konferencii Európskej siete pre prevenciu kriminality v talianskom Ríme. „Mať deti v sieti nie je automaticky katastrofa. Internet priniesol nové možnosti, ako komunikovať, dostať sa k informáciám, zdieľať fotografie, tvoriť,“ hovorí psychologička Monika Gregussová, spoluautorka príručky Deti v sieti. „Situácie, s ktorými sa deti na internete stretávajú sú zároveň rizikom, aj príležitosťou. Závisí od osobnosti detí a ich znalostí o rizikách internetu, či sa v danej situácii niečo nové naučia, a tak zosilnejú, alebo naopak, zažijú niečo nepríjemné, zraňujúce a stanú sa obeťou.“

Generálnym partnerom projektu je spoločnosť Slovak Telekom, ktorá považuje za kľúčovú práve výchovu detí a podporuje OVCE.sk už od začiatku: „Dobre vieme, že reštrikcie a zákazy nepomôžu, ale najdôležitejšia je výchova a správne vedenie detí tak, aby sa digitálne technológie stali dobrým sluhom a nie zlým pánom. Preto dlhodobo podporujeme eSlovensko s projektmi Zodpovedne.sk a OVCE.sk,“ vraví Tatiana Švrčková z Telekomu. Ďalšími partnermi, ktorí projekt podporili sú Ministerstvo školstva SR, Ministerstvo vnútra SR, UNICEF, O2 Slovakia, Slovanet, IUVENTA, Únia miest Slovenska, Microsoft, SKnic, Národné osvetové centrum, Únia materských centier a ďalší.

V súčasnosti OVCE.sk pokračujú v šírení osvety o bezpečnom používaní internetu či mobilov prostredníctvom interaktívnych workshopov pre deti a diskusiou s preventistami, učiteľmi a rodičmi. Neustále však pracujú aj na ďalších novinkách, ktorými sa snažia projekt vylepšiť a aktualizovať. Viac informácií o projekte nájdete na stránkach www.zodpovedne.sk alebo www.ovce.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 405
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 846
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 138
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 954
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 797
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 834
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 190
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 578
  1. Vladimír Bojničan: Klérofašisti a boľševici: Dnes pevne spojení v extréme, ktorý mentálne ohlupuje a nivočí nielen slovenský národ
  2. Ján Valchár: Chceme Deň POBJEDY alebo Deň PEREMOHY?
  3. Viktor Pamula: Toto nie je môj premier
  4. Ľudmila Rábelyová : Ticho medzi (nami) ľudmi
  5. Viktor Pamula: Retardácia v praxi
  6. Jozef Varga: Himnusz na M1 video o 00 00 hod. Bratislavský hrad, vlajka SR
  7. Ján Komrska: Pico del Cielo
  8. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 760
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 700
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 367
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 372
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 981
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 792
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 987
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 958
  1. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  2. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  3. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  4. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  5. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  6. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  7. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  8. Tupou Ceruzou: Zámočky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Titul? Nie je to veľmi pravdepodobné.


8. máj

Areál s vyše 170-metrovými stožiarmi je ekonomickou príťažou.


8 h

Slovenského skialpinistu privítala cigarová vôňa dymu.


21 h

František Feja je inšpirácia pre všetkých.


Eliška Veselovská a 1 ďalší 7. máj
  1. Vladimír Bojničan: Klérofašisti a boľševici: Dnes pevne spojení v extréme, ktorý mentálne ohlupuje a nivočí nielen slovenský národ
  2. Ján Valchár: Chceme Deň POBJEDY alebo Deň PEREMOHY?
  3. Viktor Pamula: Toto nie je môj premier
  4. Ľudmila Rábelyová : Ticho medzi (nami) ľudmi
  5. Viktor Pamula: Retardácia v praxi
  6. Jozef Varga: Himnusz na M1 video o 00 00 hod. Bratislavský hrad, vlajka SR
  7. Ján Komrska: Pico del Cielo
  8. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 760
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 700
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 367
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 372
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 981
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 792
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 987
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 958
  1. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  2. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  3. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  4. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  5. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  6. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  7. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  8. Tupou Ceruzou: Zámočky

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu