LEVICE. Rodiny, v ktorých sa starajú o svojich starších členov, si môžu čiastočne vydýchnuť. Ak potrebujú odísť z domu na pár hodín si niečo zariadiť, alebo sú zamestnaní, nemusia si lámať hlavu nad tým, kto v čase ich neprítomnosti dohliadne na ich príbuzného.
Denný stacionár je určený pre klientov, ktorí sú schopní vykonávať bežné denné činnosti, ale kvôli zdravotnému stavu a bezpečnosti nemôžu zostať doma osamotení. Tu sa o nich postarajú.
Počas dňa sú pre seniorov pripravené rôzne aktivity. FOTO: (JN)
Cesta životom
Pani Elena je ešte pracovne činná, ale pred niekoľkými mesiacmi bola prinútená ostať doma, aby sa starala o svoju 82-ročnú mamu. „Je to 24-hodinová starostlivosť. Sú ale dni, keď musím ísť sama so sebou k lekárovi alebo vybaviť niečo na úrad, a vtedy musím hľadať, kto by k mame prišiel. Vie sa síce o seba postarať, ale už zabúda. Aby som bola spokojnejšia, radšej vždy niekoho zoženiem,“ opisuje.
V podobných situáciách sú aj ďalšie rodiny. Niekedy sa o staršieho príbuzného starajú aj popri práci, ale uvítali by, keby počas dňa bol senior pod dohľadom.
Tieto služby začína v týchto dňoch poskytovať nezisková organizácia Via Vivit (Cesta životom). Denný stacionár pre seniorov, niekedy nazývaný aj „škôlka pre seniorov“ otvorili 20. januára na Ul. Červenej armády v Leviciach.
„Máme tu dennú miestnosť, kde bude prebiehať pracovná terapia, ako je maľovanie, vyšívanie, pletenie, lúštenie krížoviek a ďalšie. Činnosti budú prispôsobené záujmu seniorov,“ sprevádza novým zariadením jeho riaditeľ Miloš Petr.
Vedľa je knižnica so spoločenskými hrami a za ňou oddychová miestnosť. Tá ju určená najmä pre seniorov, ktorí v stacionári strávia denne viac hodín. Pri celodennej starostlivosti im zabezpečia aj obed.
Počas dňa
Zariadenie je otvorené od siedmej rána do piatej popoludní. Klienti ho môžu využívať celodenne, ale tiež len na ľubovoľný počet hodín. Kapacita je daná pre 20 ľudí.
„Majú rovnaký vek a farbu vlasov,“ hovorí riaditeľ a pokračuje: „My sme tu na to, aby sme ich dostali naspäť medzi ľudí.“
Popri pracovnej terapii poskytnú klientom záujmovú činnosť a pohybové aktivity. V jarných mesiacoch plánujú upraviť dvor a vytvoriť tam priestor na sedenie.
Ľudia si denný stacionár zvyknú mýliť s dennými centrami, známymi ako kluby dôchodcov alebo zariadeniami sociálnych služieb(bývalé domovy dôchodcov). Tie prvé sú určené pre aktívnych seniorov, stretávajú sa tu v stanovené dni a hodiny. Zariadenia sociálnych služieb zase poskytujú 24-hodinovú starostlivosť.
„Denný stacionár je na pol ceste medzi týmito dvomi formami,“ vysvetľuje riaditeľ. Keď rodinní príslušníci nemajú dostatok času, aby sa postarali o svojich starších príbuzných, ale oni nie sú v stave, aby išli do klubu dôchodcov alebo boli umiestnení v zariadení sociálnych služieb, môžu ich počas dňa doviesť do stacionára. Je akousi škôlkou pre seniorov. Ráno príbuzného dovezú a po vybavení záležitostí alebo návrate z práce ho vyzdvihnú a vezmú domov.
Prispieva štát
„Tento stacionár určite nebude pre nás konkurenciou,“ zhodli sa vedúce dvoch klubov dôchodcov v Leviciach Estera Jančoková a Mária Kostolányiová. Ich členovia sa stretávajú dvakrát týždenne po tri hodiny. Prídu, porozprávajú sa, vypijú si kávu, čaj. Organizujú pre nich aj zájazdy, návštevy kultúrnych podujatí.
„Myslíme si, že si sem seniori cestu nájdu. O jeho otvorení budeme našich členov informovať, možno aj oni majú príbuzných, o ktorých je potrebné sa takto počas dňa postarať,“ hovoria o novozriadenom dennom stacionári.
Denný stacionár je prvotne určený pre seniorov, ktorí sú odkázaní na sociálne služby. Potvrdenie o odkázanosti vydáva mestský úrad. V tomto prípade si za pobyt neplatia.
Ak však nie sú v stave odkázanosti, ale stacionár by chceli využívať, môžu tak spraviť ako samoplatcovia.