LEVICE. Laboratóriá vo Zvolene do konca februára vyšetria u dvadsiatich odstrelených zvierat z Levického okresu, či nemali besnotu. Vyšetrovať budú aj zvieratá z iných regiónov Slovenska.
Cielený lov bol naplánovaný do konca februára. Šéf Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Levice pre regionálne noviny MY Týždeň na Pohroní v závere januára potvrdil, že už odovzdali všetkých dvadsať požadovaných jedincov.
Plánovaný monitoring sa robí v rámci celého Slovenska. Cielený lov a následné vyšetrenia robili už aj na jeseň. Aj vtedy z okresu odovzdali dvadsať ulovených zvierat. Besnota u nich nebola potvrdená.
Psík medvedíkovitý sa vyskytuje aj u nás
Najmä na juhu Slovenska sa v lesoch objavuje zviera, ktoré sa sem dostalo z Juhovýchodnej Ázie. Psík medvedíkovitý je podobný jazvecovi, prebýva v prázdnych líščích brlohoch. Podobne ako líška aj tento všežravec môže prenášať besnotu a aj svalovca. Vyskytuje sa aj v Levickom okrese.
Keďže sa pohybuje v rovnakom teritóriu ako líška, aj on môže prenášať besnotu alebo svalovca. Tento parazit bol v roku 2013 v okrese nájdený u odstrelených dvoch líšok a diviaka. Odvtedy zabezpečujú veterinári dohľad nad domáci zabíjačkami. Chovatelia sú povinní ich vopred nahlásiť na regionálnu správu, ktorej pracovníci potom prevezmú vzorky zo svaloviny na rozbor. Zisťujú v nich prítomnosť svalovca.
Vzorky na vyšetrenie už odovzdali
Besnota sa môže preniesť pri pohryznutí slinami z postihnutého zvieraťa na človeka. Trichinelóza, ktorú spôsobuje parazit, zase konzumáciou zvieraťa, ktorý je ním napadnutý.
V rámci celoslovenského monitoringu už v závere januára odovzdala levická regionálna správa všetkých dvadsať kusov požadovanej zveri. „Odstrelená bola v rôznych častiach okresu dá sa povedať, že je takto pokrytý celý okres,“ konštatoval v závere uplynulého týždňa okresný veterinárny lekár Ján Števko. Výsledky budú známe koncom februára.