POČÚVADLO, LEVICE. Lektori Boris Németh (Fotograf roka 2011) a Ján Viazanička, predstavili svoj Dokumentárny projekt Premeny Slovenska. O ich projekte sa kurátorka L. Majlingová vyjadrila: „Boris Németh inklinuje skôr k zachytávaniu udalostí s bezprostrednou účasťou človeka a Ján Viazanička preferuje viac zábery na vizuálne zásahy, ktoré ľudia v krajine či na ulici vytvárajú a po sebe zanechávajú. Ich spoločný fotografický pohľad prináša často bizarný, inokedy úsmevný, no predovšetkým pravdivý záznam vizuálnej a kultúrnej identity dneška.“
Autori priblížili, že ich zaujímajú premeny, ich forma, ale aj obsah. Zaujímajú sa o mestá, dediny, sídliská aj novodobé satelity, pochody, demonštrácie, štátne sviatky aj folklórne festivaly, zatepľovanie domov, automobilky, diaľnice, nákupné centrá, Poloniny, Tatry, Dunaj aj Zemplínsku šíravu.
Fotili v teréne aj interiéri
Celá sobota patrila fotografovaniu – od skorého rána účastníci jednej skupiny navštívili neďalekú obec, kde zvečňovali atmosféru domácej zabíjačky a fašiangový sprievod masiek. Úlovky v podobe dokumentárnych a umeleckých fotografií sú pozoruhodné.
Svetlo a tieň ako základný stavebný prvok umeleckej fotografie sa na workshope na Počúvadle premietol aj v tradičnom žánri fotografie – v akte.
Fotografi si vyskúšali najprv fotografovanie v priestoroch chaty a neskôr v improvizovanom fotografickom štúdiu. Lektor skupiny Gabriel Kosmály im premietol inšpiračné zdroje, ktoré boli prezentované z diel najvýznamnejších fotografov 20. a 21. storočia.
Samotná práca prebiehala v dvoch skupinkách. Prvá skupina vďaka prekrásnemu počasiu fotografovala v exteriéri na tému diptych, kde hľadali motívy formou, alebo obsahom blízke ženskému telu. Tieto práce pridružili k materiálom nafotografovaným v interiéri.
Druhá skupina sa snažila vytvoriť fotografie nie prvoplánového charakteru, ale telo zobrazovali formou štylizácie a montáže. Významným prínosom bola osobnosť pražskej modelky Kláry, ktorá sa svojim dokonalým pózovaním, vlastnými nápadmi a skúsenosťami pričinila o kvalitu výsledného záberu. V prestávkach fotografovania, ale aj mimo nich, prebiehali konzultácie s lektorom.
Lektori hodnotili
Každý účastník si pripravil svoje denné portfólio, ktoré sa prezentovalo vo večerných hodinách, za aktívneho hodnotenia lektorov. Pracovalo sa naozaj veľa, a to v tvorivej atmosfére. Všetci si mohli odniesť niečo, čo ich v ďalšej práci obohatí a výtvarne posunie k novej obrazotvornosti. Vznikli naozaj zaujímavé artefakty, ktorých spoločným menovateľom bolo výtvarné hľadanie a invenčnosť.