Článok pokračuje pod video reklamou
LEVICE. V dvadsiatom storočí ľudstvo vystavilo životné prostredie snáď najväčšiemu tlaku za dobu svojej existencie. Intenzívna poľnohospodárska a priemyselná výroba, zmenšovanie plochy lesov, biologický odpad, chemický odpad, komunálny odpad, emisie, žiarenie, to sú faktory, ktorými ovplyvňujeme životné prostredie.
Žiačka 9. triedy Základnej školy Saratovská 85 v Leviciach Viktória Kristínová si dala za úlohu v rámci projektu biologickej olympiády zistiť dopad jedného z najbežnejších žiarení v domácnosti – mikrovlnnej rúry na životné prostredie. Pokusy a celý priebeh práce bol uskutočnený v priestoroch Vivária Levex. Použitá bola bežne dostupná mikrovlnná rúra, ktorou sa vodovodná voda priviedla do varu. Ďalšie dva druhy použitých vôd slúžili ako kontrolné – voda z vodovodu a vodovodná voda prevarená vo varnej kanvici.
Pokusy na rastlinách
V priebehu trvania práce počas piatich mesiacov bola po viacerých pokusoch spresnená metodika pokusu a vybraný druh rastliny, s ktorou sa rozhodla pracovať. Vybraná rastlinka Egeria densa, vyznačujúca sa relatívne rýchlym rastom a nenáročnosťou na prostredie, najlepšie spĺňala požadované parametre na pokus.
Pri finálnej fáze boli rastliny počas 25 dní za presne definovaných podmienok priebežne monitorované. V intervale 7 až 8 dní bola vyhodnocovaná dĺžka rastlín, pH a vodivosť vody, jej uhličitanová a celková tvrdosť.
Postúpila na krajské kolo
Pokus preukázal, že vo vode z mikrovlnnej rúry rástli odrezky najpomalšie, čo je vidieť aj v priložených grafoch. Celkový nárast rastlín vo vode prevarenej v mikrovlnnej rúre je o 61 percent nižší ako vo vode prevarenej vo varnej kanvici a o 52 percent nižší ako vo vodovodnej vode.
Uvedená práca zvíťazila v okresnom kole biologickej olympiády a postúpila do krajského kola.
V poslednej dobe sa ozýva čoraz viac hlasov o škodlivosti mikrovlnného žiarenia. Tento pokus si neosobuje právo potvrdiť alebo vyvrátiť škodlivosť mikrovlnného žiarenia, ale snáď poslúži ako podklad pre zamyslenie sa do akej miery ovplyvňujeme svojou činnosťou životné prostredie.