V okrese sa ročne spotrebujú štyri milióny kubíkov vody z verejných vodovodov. Pred pätnástimi rokmi to bol takmer dvojnásobok, pričom ale odberných miest bolo menej.
LEVICE. Na 760 kilometrov vodovodného potrubia v okrese je napojených takmer 23-tisíc prípojok. „Evidujeme 96 602 obyvateľov pripojených na verejný vodovod, čo z celkového počtu obyvateľov zásobovaných sídel tvorí 94,5 percenta,“ hovorí Zuzana Trnková, riaditeľka Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, Odštepný závod v Leviciach. V okrese vodou zásobujú 70 sídiel.
V Leviciach je 141 kilometrov vodovodnej siete a 3239 prípojok, na ktoré je pripojených 99 percent obyvateľov mesta. V meste zabezpečuj dodávku pitnej vody už 56 rokov.
Vodu nemíňajú, šetria
Minulý rok Levičania a firmy spotrebovali dva milióny metrov kubických vody. Ako hovorí šéfka vodárenskej spoločnosti, spotreba vody na jedného obyvateľa z roka na rok v meste klesá, dosahuje iba 22 kubíkov. Podľa normy by ale mala byť viac ako dvojnásobná: 40 až 55 kubíkov. Dôvodom je aj skutočnosť, že ľudia uprednostňujú balenú vodu a často prevádzkujú vlastné studne.
Zvýšenie odberu v meste zaznamenáva vodárenská spoločnosť v lete a v závere roka. Práve začiatkom leta sa odberatelia stretávajú s tým, že im z batérií tečie kalná voda. Podľa Z. Trnkovej to zapríčiňuje náhly zvýšený odber vody v potrubí, ktoré bolo v minulosti dimenzované na oveľa väčšiu kapacitu. Ak v ňom dlhodobo voda prúdi nedostatočne a náhle nastane väčší odber, uvoľnenia sa v ňom jemné sedimenty, ktoré vodu sfarbia. „Ubezpečujeme však, že voda i v týchto prípadoch nie je zdravotne závadná,“ tvrdí.
Majú aj menej veľkých odberateľov
Súčasné množstvo dodávanej vody do verejného vodovodu v okrese dosahuje objem štyri milióny kubíkov. „Pre porovnanie uvádzame, že v roku 1999 to bol objem vyše sedem miliónov pre 40 sídiel,“ ukazuje riaditeľka na číslach znižovanie spotreby vody a súčasne nárast počtu sídiel, kde prevádzkujú verejné vodovody, na súčasných sedemdesiat.
Pripisuje to poklesu priemyselnej výroby, poľnohospodárstva a zvyšovaniu cien za kubík vody. „Došlo tak k výraznému zníženiu odberu vody nielen v mestách, ale aj v obciach. Nízky odber vody, do 50 metrov kubických na odberné miesto, a s tzv. nulovým odberom tvorí až 47 percent z celkového počtu odberných miest v okrese,“ hovorí.