Na chýbajúce peniaze upozorňoval vlani Šahanov bilbord na autobusovej stanici. FOTO. (JN)
ŠAHY. V uplynulých dňoch zaslala polícia dlhoročnému bývalému referentovi mestského úradu obvinenie. S ohľadom na výšku škody ho vyšetrovateľ viní z obzvlášť závažného zločinu sprenevery. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Boženy Bruchterovej mužovi hrozí 10- a 15-ročný trest odňatia slobody.
Sprenevera trvala niekoľko rokov, aj preto mestská poslankyňa Gabriela Mezeiová chcela na rokovaní mestského zastupiteľstva navrhnúť odvolanie hlavnej kontrolórky mesta. Podľa nej si neplnila svoje povinnosti. Poslanci ale bod z rokovania stiahli.
Aj súčasný primátor sa prikláňa k dodržaniu prezumcie neviny. Obáva sa, ak by neprávom odvolali hlavnú kontrolórku, mesto by sa mohlo dostať do ďalších finančných problémov.
Hlavnej kontrolórke sa skončilo funkčné obdobie vlani, keď sa o chýbajúcich mestských peniazoch už vedelo. Následne sa prihlásila do novej voľby na ďalšie funkčné obdobie. V júni 2014 ju vtedajší poslanci do funkcie opätovne zvolili.
Časť peňazí si nechal
Na to, že s mestskými peniazmi nie je niečo v poriadku, prišli pracovníci ekonomického oddelenia v roku 2013. Nezrovnalosti zistili na referáte daní, kde vyberajú dane a poplatky za komunálny odpad a kde pracoval dnes už bývalý úradník.
Ako v správe uviedla hlavná kontrolórka mesta, počas trojtýždňovej hĺbkovej kontroly zistili a vypočítali, že v období rokov 2007 až 2013 mohlo byť spreneverených viac než 349-tisíc eur. Hotovosť, ktorú referent prijímal, neodviedol celú do hlavnej pokladne.
Na základe týchto zistení bývalý primátor podal na polícii trestné oznámenie, so zamestnancom rozviazali pracovný pomer a zmenili aj systém účtovania a kontroly platieb.
Ten pri vyšetrovaní od začiatku minulého roka s políciou spolupracoval, hovoril ale o nižšej čiastke.
Držia sa prezumcie neviny
Terajší primátor Šiah Štefan Gregor pripomína, že ešte ako člen finančnej komisie pred šiestimi – siedmimi poukázal, že „niečo nesedí“. „Dane z nehnuteľností kolísali, každý rok boli v inej výške, ročne bol rozdiel aj 50-tisíc eur,“ povedal pre regionálne noviny MY Týždeň na Pohroní. Keď sa kauza prevalila, vlani v lete na chýbajúcich 345-tisíc eur, upozorňoval Šahanov veľkým bilbordom na autobusovej stanici. V novembrových voľbách ho zvolili za primátora.
Poslankyňou mestského zastupiteľstva sa stala aj Gabriela Mezeiová. Na februárovom zasadnutí chcela podať návrh na odvolanie hlavnej kontrolórky, bod bol ale poslancami z rokovania stiahnutý. „Môžeme ju odvolať na základe Zákona o obecnom zriadení,“ myslí si a odôvodňuje to citáciou príslušného paragrafu, podľa ktorého obecné zastupiteľstvo môže odvolať hlavného kontrolóra, ak opakovane alebo zvlášť hrubo poruší povinnosti zamestnanca. Podľa poslankyne sa tak stalo tým, že kontrolórka neodhalila krádež takmer 350-tisíc eur počas siedmich rokov.
Primátor na obranu rozhodnutia poslancov o nerokovaní o hlavnej kontrolórke hovorí, že „ak by ju z funkcie neprávom odvolali, mesto by sa dostalo do ďalších finančných problémov“. Zatiaľ nechce ani nikoho zo zamestnancov prepúšťať, „budem sa držať prezumcie neviny“. Na hlavnú kontrolórku má aj svoj osobný názor: „V tej chvíli, keď bola znovuzvolená, ja by som na jej mieste nekandidoval a byť poslancom, by som ju nevolil.“
Hlavná kontrolórka minulý týždeň pre MY Týždeň na Pohroní povedala, že sa necíti byť vinná a zodpovednosť nie je na nej: „V rokoch 2006, 2008 som upozorňovala, že takýto systém hotovostných platieb nie je v súlade so zákonom.“ Medializovaná suma je podľa nej nepresná a bude nižšia.
Minulý týždeň bolo mestu doručené oznámenie polície o obvinení bývalého zamestnanca mestského úradu. Ten nám telefonicky stručne povedal, že sa k tomu nechce vyjadrovať.