ŠAHY. Písomné zmienky kapely Szőllősy Gibsy Band majú 150-ročnä tradíciu. Už vtedy, tak ako v súčasnosti, mala kapela v Šahách a okolí svoje miesto v kultúrnom a spoločenskom živote. Na jej čele sa postupne vystriedali viacerí primáši.
„Spomedzi nich treba jednoznačne spomenúť Pála a Bartolomeja Szőllősyho („Petyo“) a jeho cigánsku skupinu, ktorí už v tom čase popri cigánskej hudbe hrávali na vysokej úrovni i náročnú salónnu hudbu a spolupracovali s vynikajúcimi spevákmi maďarských piesní a spevákmi operety,“ vracia sa do histórie cigánskej kapely jej súčasný primáš Alexander Szőllősy mladší.
Szőllősy Gibsy Band.
Zlatá éra
Vedenie kapely potom prevzal jeho starý otec Alexander Szőllősy najstarší. Aj vďaka vtedajšiemu Slovkoncertu pôsobil v najlepších a najznámejších podnikoch na celom Slovensku a popri tejto činnosti sa venoval aj pedagogickej činnosti. Neskôr prevzal vedenie cigánskej kapely Alexander Szőllősy starší.
„Ako mladý primáš vyhral vyše desať primášskych súťaží, tiež celoštátnu súťaž a popri nich mu diváci takmer vždy udelili aj cenu obecenstva,“ pripomína úspechy svojho otca.
Neskôr zložil štátnu skúšku v Bratislave ako umelec z povolania v hudobnom odbore husle a gitara. Následne si založil vlastnú skupinu, s ktorou hrávali tanečnú hudbu, ale popri tejto činnosti zachovával kultúru cigánskej hudby a maďarskej piesne. „V tom čase to bolo veľmi ťažké, pretože sa začali objavovať jedno- alebo dvojčlenné skupiny. Mohli si kúpiť celovečerný repertoár, a tak sa z hudobného hľadiska nevzdelaní hudobníci dostali do zábavného povolania aj do spoločenských kruhov,“ priblížil.
Úspechy
V súčasnosti je vedúcim kapely Szőllősy Gibsy Band Alexander Szőllősy mladší.
O jeho talente svedčí aj úspech z minulého roka, keď v televíznej súťaži Nótasztár bol medzi piatimi najlepšími spevákmi. Súťaž sa konala v Komárne. Okrem tohto umiestnenia ho teší aj strieborná pamätná medaila, ktorú kapele počas návštevy Šiah daroval prezident Rudolf Schuster.
Šahanská cigánska kapela na prestížnom plese v Turčianskych Tepliciach.
Vďaka svojmu repertoáru poznajú kapelu aj diváci maďarských televíznych staníc. Na Slovensku vystupuje na rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach. O tom, že sú s ich hudobnými výkonmi organizátori spokojní, svedčí aj fakt už tretíkrát boli pozvaní na ples, ktorý v Kursalóne v Turčianskych Tepliciach organizuje už 22 rokov Medzinárodný klub SR. Toto združenie pôsobí od januára 1993 a jedným z najstarších svojho druhu z nás. Klubových stretnutí sa zúčastňujú významné osobnosti politické a spoločenského života zo Slovenska aj zahraničia. „Aj preto je pozvanie pre našu kapelu veľkou cťou. Tento ples patrí medzi najpoprednejšie plesy na Slovensku,“ teší sa primáš šahanskej kapely.
Má pokračovateľov
Alexander Szőllősy je absolventom Súkromného konzervatória D. Kardoša v Topoľčanoch a je aj stálym členom svetoznámeho orchestra Rajko Zenekar Budapešt. Momentálne pôsobí ako učiteľ ZUŠ v Šahách, kde mu pomáhajú aj jeho otec Alexander Szőllősy starší, ktorý tiež vyučuje v ZUŠ Šahy a jeho prvý učiteľ, ktorý ho učil v začiatkoch v hre na husliach Ján Rédli, dnešný riaditeľ ZUŠ Šahy.
V tomto roku plánuje cigánska kapela vydať CD, ktoré, podľa hudobníkových slov, spojí Slovákov a národnostné menšiny. Primáš Alexander Szőllősy mladší má veľké plány, ktoré by chcel s kapelou dosiahnuť. Budúcnosť ale vidí aj vo svojich troch deťoch, dvoch dcérkach a synovi. „Deti takisto pokračujú v hudobnom umení a šíria dobré meno Szőllősyovcov a ľudovej hudby na Slovensku,“ hovorí s hrdosťou. Staršie dcéry už hrajú na husliach a klavíri. Najmladšieho syna Alexandra, ktorého všetci volajú Šanci, plánuje priviesť k husliam už budúci rok.
Pokračovatelia tradície - dve dcéra a syna Alexandra Szőllősyho.