LEVICE. Nadjazd je vstupnou bránou do mesta v smere od Nitry. Jeho okolie ale návštevníkov nevíta lichotivo. Most je ošarpaný, rovnako aj priestor pod ním bol ešte pred pár dňami nevzhľadný.
Partia grafiťákov sa rozhodla toto zmeniť. Stačil im jeden víkendový deň a stena stavebnín. Okrem pozitívneho výsledku zažili zábavu oni a aj ďalší účastníci „maľovačky“.
Maľovali aj deti
Na Mierovej ulici pod nadjazdom sa 11. apríla zišli grafiťáci z Levíc a aj iných častí Slovenska. Pripravené bolo lešenie, dídžej s aparatúrou a voľná stena pre writerov a aj najmenších účastníkov, ktorí prišli s rodičmi. Akciu zorganizovalo občianske združenie Klub extrémnych športov Zoocrew.
„V meste máme zopár legálnych plôch, na Vinohradoch a pri textilke,“ približuje Marián Kosnovský, jeden zo spoluorganizátorov podujatia pre regionálne noviny MY Týždeň na Pohroní. „Táto je najnovšia a v blízkosti cestovného uzla v Leviciach. Takto ani grafiťáci, ktorí prišli z iných miest, nemali problém to nájsť,“ hovorí s úsmevom.
Na Graffity Jam sa ich zišlo dvadsať – okrem domácich aj posily z Nitry, Bratislavy a Komárna.
Plochu, na ktorú sa maľovalo, poskytli mieste stavebniny. Podkladovú farbu zakúpili zo sponzorského príspevku, spreje si každý priniesol vlastné. „Mali sme k dispozícii aj spreje pre tých najmenších, ktorí si maľovanie a kontakt s farbami mohli vyskúšať,“ hovorí Levičan.
„Spoločne vytvorili kompaktnú stenu s jednotným modrým podkladom, či už ide o ilustrácie alebo písmo,“ opisuje výsledok, ktorý vidno zďaleka.
Na prácu sprejerov tentoraz ľudia nenadávajú. Výsledok si skôr pochvaľujú. „Konečne to tu nejako vyzerá – nie je to šedé a ošarpané,“ hodnotí pán, ktorý okolo nadjazdu chodí pravidelne cestou na stanicu.
„Páči sa mi, že to tu ožilo. Prišli mladí a aj rodiny. Ešte keby sa niečo spravilo aj s tým nadjazdom,“ pridáva sa seniorka z bytovky oproti.
Menia schátrané steny
Pri slove graffity si mnohí väčšinou predstavia počmárané a znehodnotené fasády domov. Aj preto sa podľa slov Mariána Kosnovského rozhodli prezentovať graffiti širokej verejnosti a poukázať, že sú rozdiely medzi legálnymi a ilegálnymi graffiti, medzi vandalmi, ktorí ako nástroj používajú sprej, ale nie sú to grafiťáci. „A, samozrejme, chceme graffiti dostávať do povedomia ako spôsob skrášľovania už aj tak dosť schátraných alebo zanedbaných budov. Takto sa dajú premeniť na peknú stenu aj s nejakým odkazom patriacim verejnosti a okoloidúcim,“ myslí si.
Sobotné podujatie bolo súčasťou projektu Bez práce nie sú koláče. „Skupina mladých ľudí v Leviciach sa rozhodla rôznymi formami upozorniť na potreby mladých ľudí v meste, potreby vytvárania určitého priestoru na sebarealizáciu a aj týmito formami zvyšovať životnú úroveň. Veríme, že sme oslovili časť obyvateľov, ktorí sa na naše podujatie prídu pozrieť aj nabudúce,“ dodal.