Po roku pôsobenia je mestská polícia v najmenšom meste okresu takmer nefunkčná.
TLMAČE. Pilotný projekt zriadenia mestskej polície zaviedlo do praxe bývalé vedenie mesta. Financovaná bola výlučne z rozpočtu mesta.
Nové vedenie prehodnotilo výsledky a náklady potrebné na jej činnosť. Po ročnom trvaní sa rozhodlo, že túto verejno-ochrannú zložku eliminuje. Ušetrené peniaze chce použiť na obnovu chátrajúcich mestských budov a podporu športu a detí v meste.
Vrátiť poriadok do ulíc
Mestská polícia vznikla pred rokom. Hlavným dôvodom bolo nastolenie verejného poriadku v meste. Ľudia sa sťažovali na odpad okolo kontajnerov, ktorý za sebou zanechávali neprispôsobiví ľudia z neďalekej osady v Kozárovciach. Takisto sa správali hlučne na uliciach, v obchodoch, zdravotnom stredisku.
Sťažnosti obyvateľov najmenšieho mesta okresu padali aj na mladých, ktorí po nociach na verejných priestranstvách vyvádzali.
Jednočlenná hliadka
Po roku môžu Tlmačania stretnúť v uliciach jediného príslušníka v uniforme mestskej polície. Služby má stanové v popoludňajších hodinách. Do konca marca sa v nich striedali okrem náčelníka a aj ďalší traja príslušníci. Pracovné zmluvy mali podpísané na rok, skončili sa im k 31. marcu.
Keďže náčelníka menuje a odvoláva mestského zastupiteľstvo, zatiaľ je Erik Benč stále vo funkcii. Návrh na jeho odvolanie na májovom zastupiteľstve neprešiel.
„Mestská polícia je znefunkčnená,“ hovorí o patovej situácii a pokračuje: „Vo výkone služby som sám. Z taktického hľadiska to nie je dobré – nemám oporu v kolegovi, ktorý by bol v prípade potreby aj svedkom.“
Podľa jeho slov mestská polícia plnila svoje opodstatnenie – ľudia z osady chodia do mesta menej často a správajú sú slušnejšie. „Ľudia väčšinou príslušníkov vnímajú ako tých, čo vyberajú pokuty. My sme sa ale snažili, aby nás poznali ako tých, na ktorých sa môžu so svojím problémom obrátiť,“ dodáva náčelník, ktorý je zároveň jediným členom hliadky.
Peniaze dajú inam
Ročné pôsobenie mestskej polície vyšlo radnicu na približne 57-tisíc eur. Primátor Miroslav Kupči oceňuje jej činnosť, na druhej strane ale hovorí, že mesto potrebuje financie aj na iné účely. „Peniaze chceme použiť na opravu zastaraných mestských budov, ktoré sú v súčasnosti plne využívané a dochádza v nich k havarijným stavom. Tiež pre deti a športovú činnosť,“ vymenúva priority.
Na verejný poriadok by mal dohliadať kamerový systém zostavený z počiatočných siedmich snímacích zariadení. O peniaze na jeho vybudovanie sa plánuje mesto uchádzať na jeseň cez výzvu ministerstva vnútra a každým rokom chce tieto zariadenia prostredníctvom dotácií dopĺňať. Obsluhovať by ho mohli pracovníci chránenej dielne zriadenej cez úrad práce. Neporiadku okolo odpadových nádob by mali zamedziť oplotené a uzamykateľné stojiská pre kontajnery.
„Sú aj väčšie mestá, ako napríklad Vrbové či Medzilaborce, kde mestskú políciu zrušili. V Tlmačoch máme obvodné oddelenie štátnej polície, s vedením ktorého je výborná komunikácia a dohodli sme sa na užšej spolupráci,“ približuje.
Ako primátor dodáva, mestskú políciu „na papieri“ nezrušia. V budúcnosti, pri lepšej finančnej situácii mesta, nie je vylúčené, že by mohla byť jej činnosť obnovená.
FAKTY
K 31. decembru 2014 bolo na Slovensku 167 obecných polícií s 2535 príslušníkmi obecnej polície.
„Zriaďovanie a zrušovanie obecnej polície je výhradne v kompetencii jednotlivých obcí. Z toho vyplýva, že zrušenie obecnej polície nemá žiadny vplyv na činnosť Policajného zboru Slovenskej republiky, ktorú vykonáva napr. prostredníctvom obvodného oddelenia Policajného zboru,“ informoval Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie PZ SR.