LEVICE. Toto podujatie, ktoré je v poradí už deviate, prebiehalo súbežne s novými Dňami mesta.
Tradične v mesiaci máji sa opäť stretli nadšenci a podporovatelia dnes už renomovaného kultúrneho podujatia Dni fotografie v Leviciach 2015. Predstavili sme niekoľko významných profesionálnych fotografov zo zahraničia a Slovenska a návštevníci mali možnosť navštíviť aj výstavy amatérskych fotografov, pre ktorých je toto médium celoživotnou láskou.
Výstava fotografií v levickej synagóge. FOTO: (MK)
Vďaka dôstojným výstavným možnostiam, prevzala funkciu hlavného kultúrneho stánku v Leviciach synagóga. Tu, po slávnostnom otvorení podujatia, sa predstavila Silvia Saparová so svojimi študentmi.
Silvia Saparová študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (ateliér Miloty Havránkovej). V súčasnosti vedie Ateliér o fotografii na Katedre fotografie a nových médií, VŠVU v Bratislave. Ateliér o fotografii Silvie Saparovej - prezentuje výber aktuálnych prác jej študentov na Katedre fotografie a nových médií.
V Tekovskom múzeu. FOTO: (MK)
Po slávnostnom otvorení podujatia v synagóge poskytlo ďalšie možnosti vystavovať Tekovské múzeum. V Nécseyho galérii sme videli nežné obrázky Anne Lefebvre z Francúzska, ktorá vyštudovala maľbu na Beaux Art de Paris. V súčasnosti vyučuje deti keramiku a fotografovanie. Jej práce boli vystavené po celej Európe, v USA a tiež v Paraguaji.
Anton Sládek sa predstavil v Kapitánskej budove. Študoval na Filmovej a televíznej fakulte AMU v Prahe. Pracoval pre Slovenské národné divadle v Bratislave, operu SND a iné divadlá, časopis Mladé rozlety. Je držiteľom 1. ceny Czech Press Photo za divadelné fotografie. Dlhodobo pracuje na téme miznúcej a novo vznikajúcej Bratislavy, hier svetla a tieňa a čiernobielych portrétov.
V Dobóovskom kaštieli máme možnosť vidieť predstaviteľov maďarského fotografického diania. „Pravou cestou umelca je istotne hľadanie pravej cesty,“ povedal Haris László. Je jedným z najznámejších predstaviteľov súčasného maďarského umenia, vždy vyhľadával nové a vzrušujúce veci a búral hranice. Daniel Ferencz začal svoju kariéru ako samouk. Študoval výtvarné a filmové umenie v Novus Art Schools. V súčasnosti sa zaoberá výtvarným umením.
V Dome Matice slovenskej sa predstavili predstavitelia poľskej fotografie - Sonia Szeląg, ktorá predstavuje širokú škálu techník používaných k vytvárania obrazu a jeho použitia v súčasnej fotografii. Zaoberá sa digitalizáciou, novinárskou fotografiou a publikovaním. Výstava Piotra Zatorského je reflexiou a fotografickou výpoveďou dnešného okolitého sveta, na plynutie času.
Vo výstavnej sále CK Junior bola nainštalovaná výstava Michala Fuliera o 50. rokoch minulého storočia, keď bol život v cirkvi v Československu poznačený prenasledovaním a likvidáciou ženských reholí. Vo filme Zdenka, ktorého premietanie bolo súčasťou výstavy, rehoľné sestry, ktoré na vlastnej koži spoznali praktiky režimu, spomínajú na minulosť. Amatérskym fotografom patrila kaviareň Na korze, kde výstava sumarizuje diela autorov, ktorí prezentovali svoju individuálnu tvorbu v rámci výstavného projektu ArtKorzo. Na určitý čas „zapožičaný“ výstavný priestor v Galérii v byte predstavuje o. z. Ateliér fantázie, ktorý rozvíja umelecké cítenie detí vo veku 7 až 17 rokov. V rámci podujatia sa predstavili tiež Sebastian Pavlis a Bibiana Hudáková, ktorí sú absolventmi SUŠ Ladislava Bielika, odbor fotografický dizajn a v súčasnosti sú študentmi prvého ročníka Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Bohatý sprievodný program, škála akcií príbuzných umeleckých žánrov, ako divadlá, workshopy, filmy premietané za účasti samotných režisérov, dal v tomto ročníku viac priestoru filmu. Mohli sme zhliadnuť film Vlna vs. breh od Martina Štrbu o výnimočnej generácii slovenských fotografov či Hľadanie Vivian Mayer. Fotomaratón zas poskytol priestor fotografom -tínedžerom, ktorí brázdili mesto, aby vytvorili čo najlepší „diptych“.