Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Vznik Levického okrášľovacieho spolku bude pripomínať brest

Iniciatíva ustanoviť Levický okrášľovací spolok v minulosti nevyšla. Teraz je už zaregistrovaný a na túto počesť vysadili v centre mesta symbolický brest.

Na počesť založenia okrášľovacieho spolku vysadili v centre Levíc strom.Na počesť založenia okrášľovacieho spolku vysadili v centre Levíc strom.

LEVICE. Dejiny okrášľovacieho spolku v Leviciach siahajú do polovice 19. storočia. Jeho vznik je spojený s prijatím zákonného článku XXIII o mestskom zriadení v roku 1848. Ten mestám umožňoval zriadiť niekoľko odborných komisií, ktoré úzko spolupracovali s mestskou radou. Spočiatku v Leviciach pracovali štyri komisie: školská, kontrolná, finančná a spoločne fungovala okrášľovacia, bezpečnostná a zdravotná komisia. Počas obdobia bachovho absolutizmu (1850-1860) bola činnosť komisií značne obmedzená. Len čo povolil policajný a byrokratický teror, mesto sa pustilo do budovania. Už v januári 1861 bol zvolený nový mešťanosta v osobe Lukáča Máčaia, nové zastupiteľstvo i členovia komisií. Predsedom bezpečnostnej a zdravotnej komisie sa stal mestský inžinier Karol Belcsák. Počas nasledujúcich rokov sa okrášľovacia komisia osamostatnila a po voľbách v roku 1869 sa jej predsedom stal Ján Hliva. Komisia zohrala významnú úlohu pri tvorbe územného plánu mesta. Sledovala a posudzovala stav ulíc, dohliadala na bezpečnosť, zdravotný a hygienický stav na verejnom priestranstve. V evidencii viedla presný počet prostitútok ako potenciálny zdroj nákazy syfilisom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

belcsak_res.jpg

Mestský inžinier Karol Belcsák, predseda okrášľovacej komisie v rokoch 1861-1869.

Zlé hygienické podmienky napomohli v roku 1866 šíreniu cholerovej epidémie, počas ktorej zomrelo mnoho Levičanov. Členovia komisie aktívne pomáhali pri preventívnych opatreniach, zriadení cholerovej nemocnice i pochovávaní mŕtvych. Ani po odznení cholery sa hygienické podmienky v meste nezmenili. Na základe opisu z roku 1872 ľudia naďalej hádzali odpad na prostred ulice a do zákutí, kde vznikali hnijúce smetiská. Dvory hostincov boli plné blata a smetí, v zanesených jarkoch stála páchnuca voda. Hrozivá situácia vládla na dvore ľudovej školy, ktorá bola posiata ľudskými výkalmi. Na vykonávanie svojich potrieb žiaci pred latrínou bez dverí uprednostňovali školský dvor. Ale to nebolo nič oproti zápachu, ktorý sa šíril z mydlárne Jozefa Kabinu v susedstve školy.

SkryťVypnúť reklamu

Po osamostatnení okrášľovacej komisie sa jej činnosť zamerala hlavne na reguláciu priestorového usporiadania územia, čistotu verejného priestranstva a zelene, dodržiavanie stavebného poriadku a značnou mierou zasahovala do územného plánu. Prispela aj k dláždeniu ciest kamením a k vysádzaniu zelene a stromov.

Uliciam dali mená

Po voľbách v roku 1876 boli zriadené i nové komisie. Zlúčením zdravotnej a okrášľovacej vznikla jedna spoločná komisia s 20 členmi. Jej predsedom sa stal župný lekár Dr. František Brach. Z ulíc zmizli čierne skládky, potoky páchnucej močovky a odpadovej vody z garbiarskych dielní. V roku 1878 komisia vysadila stromy na námestíčku pred pánskym klubom Kasíno, neskôr i na Trojičnom námestí a Námestí Flóra.

Ku koncu 19. storočia vzniklo v Leviciach množstvo nových ulíc, ktoré bolo potrebné pomenovať. V roku 1890 Dr. Brach zostavil z členov komisie tím, ktorý pomenoval alebo premenoval 76 ulíc a námestí. Výstavbou nových ciest nastal rozvoj dopravy, zmenil sa vzhľad a stav ulíc, na čo reagovalo i predstavenstvo mesta. Po voľbách v roku 1893 uznalo za vhodné vytvoriť pri mestskom zastupiteľstve komisiu dopravy a výstavby na čele s Teodorom Leidenfrostom. Okrášľovacia a zdravotná sa redukovala len na zdravotnú komisiu, čím jej „okrášľovací“ charakter zanikol. Dr. František Brach na jej čele stál až do smrti v roku 1894.

SkryťVypnúť reklamu

Registrácia vtedy nevyšla

S myšlienkou založenia okrášľovacieho spolku sa stretávame v medzivojnovom období počas pôsobenia starostu Gyulu Antala (1932 - 1938). Medzi najvýznamnejšie projekty patrila stavba betónového mosta cez kanál Perec pri mlyne, úprava ciest, obnova elektrického vedenia mestskej elektrárne, výstavba štátnej školy na osade Géňa, rozšírenie budov okresného súdu, pošty a nemocnice, zriadenie učňovskej školy obchodnej s vyučovacím jazykom slovenským, vydláždenie Vojenskej a Kasárenskej ulice, výstavba budovy okresného úradu, rozšírenie Štefánikových kasární, v spolupráci s Červeným krížom zriadenie záchrannej stanice, usporiadanie ulice Káka a jej vysadenie stromami. Na vzor iných miest mal starosta v úmysle v roku 1937 založiť a registrovať okrášľovací spolok. Spolky podobného zamerania združoval Svaz československých spolků pro okrášlování a ochranu domoviny v Praze, na ktorý sa obrátila i rada mesta Levice. Zväz odporučil zvolať schôdzu, na ktorej by zvolili prípravný výbor okrášľovacieho spolku. Zväz pripojil i vzorové stanovy, ktoré mal výbor podľa uváženia upraviť a zaslať na registráciu na Zemský úrad v Prahe. Registrácia sa z neznámych príčin neuskutočnila, preto úmysel založiť okrášľovací spolok v Leviciach napokon nevyšiel.

Vysadili brest

Čo sa nepodarilo v minulosti, vyšlo tento rok 6. mája, kedy bol na Ministerstve vnútra SR ako občianske združenie zaregistrovaný Levický okrášľovací spolok. Pod vedením predsedu Csabu Tolnaiho sa členmi spolku stali zástupcovia obyvateľov mesta, architektov, záhradných architektov, historikov, podnikateľov a ďalších oblastí. Hlavným cieľom okrášľovacieho spolku je prispieť k skrášleniu Levíc, aby sa obyvatelia mesta a návštevníci cítili dobre a príjemne.

Spolok začal svoju činnosť výsadbou symbolického brestu, podobného, aké boli pred viac ako 300 rokmi sadené na počesť prítomnosti kniežaťa Rákóciho v Leviciach, a ktoré si pamätajú ešte mnohí Levičania. Stalo sa tak 22. mája na Námestí hrdinov. Výsadba sa vykonala pod záštitou Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene za účasti jej dekana Branka Slobodníka, popredného slovenského dendrológa Tibora Benčaťa, primátora Levíc Štefana Mišáka a viceprimátora Jána Krtíka.

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  4. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
  5. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
  6. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  7. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  1. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  2. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  3. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
  4. Najlepšie poviedky domácich autorov
  5. Košice budú vďaka tejto zmene fungovať efektívnejšie
  6. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
  7. Helping business on a global scale
  8. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 812
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 344
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 751
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 096
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 110
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 589
  7. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 440
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 223

Blogy SME

  1. Igor Kossaczký: Ako médiá pretláčajú spoluprácu PSka a Sasky s mafiou
  2. Radko Mačuha: Menšina ostane navždy menšinou.
  3. Vladimír Krátky: „ Pliaga “ ani TRT ... .
  4. Ivan Čáni: Kto skutočne najviac škodí pravici a pomáha Ficovi?
  5. Ján Šeďo: Silnú šnúrku v gatiach si viem predstaviť, ale silné Slovensko ?
  6. Julius Kravjar: Dimenzie vody
  7. Lukáš Čelinák: Anarchokapitalizmus, ekonomická kalkulácia a štíhly štát II.
  8. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 501
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 542
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 634
  4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 743
  5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 308
  6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 22 286
  7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 19 753
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 103
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

V Mochovciach.

Za rok vyrobí elektrinu pre zhruba polovicu slovenských domácností.


9 h
Záber zo stretnutia Plavé Vozokany - Bory

VII. LIGA ObFZ Levice: Čata nastrieľala deasať gólov.


24. sep
Ilustračný záber

VII. LIGA ObFZ Levice: V Tekovských Lužanoch sa nehralo.


24. sep
Záber zo stretnutia Komjatice - Svodín

VI. LIGA VÝCHOD: Podlužany na bod nedosiahli.


24. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Igor Kossaczký: Ako médiá pretláčajú spoluprácu PSka a Sasky s mafiou
  2. Radko Mačuha: Menšina ostane navždy menšinou.
  3. Vladimír Krátky: „ Pliaga “ ani TRT ... .
  4. Ivan Čáni: Kto skutočne najviac škodí pravici a pomáha Ficovi?
  5. Ján Šeďo: Silnú šnúrku v gatiach si viem predstaviť, ale silné Slovensko ?
  6. Julius Kravjar: Dimenzie vody
  7. Lukáš Čelinák: Anarchokapitalizmus, ekonomická kalkulácia a štíhly štát II.
  8. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 501
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 542
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 634
  4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 743
  5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 308
  6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 22 286
  7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 19 753
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 103
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu