LEVICE. Pred vyše desiatimi bolo v krajine pozitívnych na besnotu rekordných 354 zvierat. Aby sa ochorenie eliminovalo, v ohrozených územiach sa vykonáva vakcinácia líšok hrdzavých a psíka medvedíkovitého proti besnote. Účinnosť tohtoročnej aprílovej vakcinácie preverí monitoring besnoty, ktorý prebieha od 1. júna do 31. augusta.
Prvé štyri líšky z rôznych častí Levického okresu už veterinári poslali na rozbory. Do konca augusta majú v laboratóriách vo Zvolene otestovať 20 ulovených zvierat z nášho okresu, ďalšie úlovky budú z ostatných regiónov Slovenska.
Vlani sa u nás prípad besnoty nepreukázal, rok predtým vyšlo sedem pozitívnych testov, z toho štyri u líšok, dva u psov a mačiek a jeden u ostatných zvierat.
Toto akútne vírusové ochorenie sa môže preniesť z cicavca na človeka. Postihuje centrálny nervový systém a zvyčajne sa končí až smrťou.
Voľne žijúce aj domáce zvieratá
Napriek tomu, že podiel besnotou nakazených zvierat v krajine je takmer nulový, v minulosti tomu tak nebolo. Najkritickejší z tohto pohľadu bol rok 2003, keď bolo zaznamenaných 354 prípadov besnoty, pričom najviac, až v 295 prípadoch bolo toto ochorenie preukázané u líšok, v 43 prípadoch u psov a mačiek.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR tento úbytok pripisuje viacerým opatreniam. Jedným z nich je povinná vakcinácia mäsožravcov starších ako tri mesiace a ďalším orálna vakcinácia líšok. „Vzhľadom na výskyt besnoty v Poľsku, Ukrajine a v Maďarsku existuje reálna hrozba možného výskytu besnoty na Slovensku,“ hovorí Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
Tento rok v apríli prebiehala už 31. kampaň vakcinácie, počas nej bolo letecky aplikovaných vyše 300-tisíc návnad, a to v okresoch na severe a východe Slovenska, ktoré susedia s Poľskom a Ukrajinou. Na poľskej strane v blízkosti hranice zaznamenali šesť prípadov besnoty u líšky, tento rok v januári pribudol do štatistík ďalší. Vakcinácia v južných okresov sa tentoraz nerobila.
Druhý monitoring
Od 1. júna do 31. augusta vyhlásila veterinárna správa už druhý tohtoročný monitoring besnoty u cielene ulovených zvierat na území Slovenska. Prvý sa konal v mesiacoch január a február. Laboratórnymi vyšetreniami prešlo 1202 ulovených líšok a jeden psík medvedíkovitý.
Počas troch mesiacov majú teraz okresné veterinárne správy doručiť do laboratórií ďalšie cielené úlovky.
„Poslali sme už štyri kusy líšok, ktoré boli ulovené v Krškanoch, Pastovciach, Žemberovciach a Demandiciach,“ informoval Ján Števko, okresný veterinárny lekár. O monitoringu upovedomili poľovnícke združenia. Do konca augusta majú doručiť ešte 16 kusov zvierat.
Sledovanie zdravotného stavu voľne žijúcich zvierat je dôležité aj preto, že stále častejšie sa vyskytujú v okolí obydlí. Nákazu by mohli preniesť na domáce zvieratá a dokonca aj na ľudí.
S líškami majú skúsenosti aj obyvatelia pohraničného mesta Šahy, kde zvieratá už takmer s pravidelnosťou pozorujú pri kontajneroch na sídlisku Tabáň. Podľa okresného veterinára divo žijúce zvieratá vyhľadávajú ľahko dostupné zdroje potravy a zároveň strácajú plachosť.
V minulosti veterinári zaznamenali aj prípad, keď líška vyviedla mladé v brlohu v blízkosti frekventovanej levickej polikliniky.