PUKANEC. Do systému banskoštiavnických tajchov sa ako posledný zaraďuje aj Štamposký tajch. Bol vybudovaný v rokoch 1768 -1770 pre potreby pukanských baní na mletie rudy v stupách. V Pukanci sa nenachádza žiaden veľký zdroj vody, preto bolo treba vybudovať vodnú nádrž, aby bolo dosť vody pre stupy. Voda sa z tajchu viedla jarkom dlhým vyše 12 kilometrov so sklonom 20 centimetrov na 100 metrov a bola projektovaná na 14 stúp v Mišpotoku na hranici pukanského chotára. Dodnes sú na viacerých miestach viditeľné stopy tohto jarku.
Aby sa táto technická pamiatka, jediná v nitrianskom regióne, zachovala pre širokú verejnosť, rozhodli sa členovia Občianskeho združenia Spoločnosť priateľov cestovateľa S. Šikeťa a pukanskej histórie okrem iných aktivít sprístupniť aspoň čiastočne trasu jarku. Teraz uviedli do života jej prvú časť. Podarilo sa to aj vďaka finančnej podpore Nitrianskeho samosprávneho kraja a mnohých sponzorov z Pukanca.
Trasa náučného chodníka vedie nenáročným terénom prakticky po vrstevnici v dĺžke asi dva kilometre od malého kameňolomu v Babej doline, kam sa dá dostať po zelenej turistickej značke z námestia v Pukanci. Od prvej informačnej tabule pokračuje náučný chodník po ceste vyznačenej žltými šípkami, k druhej informačnej tabuli priamo na trase jarku až do Hampochu, kde je vo veľkom kameňolome umiestnená tretia informačná tabuľa. Tam sa trasa tejto časti končí, treba zísť na štátnu cestu za Pukancom a pokračovať späť do obce.
Pripravujeme aj ďalšiu časť náučného chodníka priamo na Štampochu s ukončením pri prepriahacej stanici bývalej slávnej poštovej cesty Magna via, ktorá spájala v 18. storočí časti Rakúsko-uhorskej monarchie a teraz sa nachádzajú jej stopy v piatich krajinách strednej Európy.
Autor: Želmíra Mozolová